iPhone 15 Type-C Kesinleşti: Fakat Bir Pürüz Var!

Uygun fiyatlı iPhone SE

iPhone 15 serisinin Avrupa’da Type-C girişi ile geleceği kesinleşti. Fakat ortada hesap edilemeyen bir pürüz sevenlerini üzdü. Bu hesaba göre Apple’ın iPhone 15 serisinin Type-C girişine geçmesinin hiçbir anlamı kalmayabilir. İşte potaya çıkan tüm detaylar.

Yıllardır iPhone modellerinin Type-C girişine sahip olup olmayacağına dair tartışmalar bulunuyord­u. Kullanıcılar her ne kadar yeni modellerin Type-C girişine sahip olmasını istese de Apple’ın piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde lightning girişi kullanılmaya devam edild­i. Fakat Apple’ın iPad modellerinde Type-C girişine yer verdiğini görmekteyiz. Her ne kadar iPad modellerinde Type-C girişine yer veri­lse de, Apple, iPhone serisinde inatçı bir tavır sergiliy­o­­r.

Yeni iPhone

Apple’ın yıllardır USB-C girişi konusunda direttiğini biliyoruz. Fakat artık yeni nesil Apple modelleri USB-C girişinden yararlanacak. iPh­one 15 serisi ile gelecek USB girişli modeller diğer Apple modelleri ile de karşımıza çıkacak. Örneğin AirPods Pro 2 modeli ve ardından iPho­ne 15 modeli, USB-C girişine sahip olacak. iPhone 15 modellerinden sonra karşımıza çıkacak diğer tüm Apple modellerinde USB-C girişinin standart hale getirilmesi için çalışmalara başlandığı iddia edildi. Söylentilere göre iPhone 15 serisi ile söz konusu sorun çözülüyor. Artık bu yılın Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone modellerinin Type-C girişine sahip olacağını söyleyebiliriz.

iPhone 15 Type-C Kesinleşti: Fakat Bir Pürüz Var!

Ünlü endüstri emektarı Ming-Chi Kuo, iPhone 15 serisi için bir dizi tahmin yayınladı. Bunlardan biri USB-C konektörüyle ilgili. Kuo’ya göre, Apple, kullanıcıların yeni bağlantı noktalarıyla kullanabileceği kabloları fiziksel olarak sınırlayacak.

iPhon­e 15, USB-C’ye taşınacak, ancak iPhone 15 serisinin çalışmasını sağlamada sorunlar var. Bu, söylentilerin böyle bir sınırlama önerdiği ilk kez değil. Şubat ayında Çin sosyal medya platformu Weibo’da yer alan bir haber, Apple’ın iPhone 15 serisinin USB-C bağlantı noktasına Lightning benzeri bir kimlik doğrulama çipi ekleyeceğini ve bir şarj kablosu ekleyeceğini öne sürdü.

Cep telefonlarıyla kullanılabilecek aksesuarların kapsamını ve bunların cep telefonlarına etkilerini sınırlamak zorunludur. Kuo daha önce, yalnızca iPho­ne 15 Pro ve Pro Max modellerinin USB 3.2 özellikli bağlantı noktalarına sahip olacağını ve daha düşük modellerin daha yavaş USB 2.0 standardına dayanacağını söylemişti. Aynı fark Apple’ın iPad modelleri için de geçerli. Giriş seviyesi veri aktarım hızları 480 Mbps ile sınırlandırılmış ancak Pro versiyonu ile 40 GB/sn’ye kadar çıkabiliyor.

İlgili Haberler

>> Reklamlı Netflix’e İlgi Var mı? Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?