iPhone Wi-Fi Hatası ile Bazı Ağ İsimleri Bağlantıyı Kesebiliyor

Görünüşe göre ağınızın ismi iPhone telefonlarda Wi-Fi hatası doğuruyor. Özetle yüzde işareti kullandığınız bir ağ telefonunuzun internet bağlantısını bozuyor.

Bir güvenlik araştırmacısının yaptığı keşif Apple iPhone cihazlardaki kablosuz ağ sorunlarına çarelerden biri olacak cinsten. Özetle yüzde işareti (%) bulunun kablosuz ağ isimleri Wi-Fi bağlantısını iPhone cihazlarda kesiyor. Bu durum diğer iOS kullanan cihazları da etkileyen bir hata. Carl Schou attığı bir tweet ile bu sorunu bildirdi. Schou’ya göre iPhone telefonun menzili içinde yer alan “%secretclub%power” isimli bir bağlantı ciddi sorunlara sebep oldu. Bu ağ sınırları içindeyken Carl Schou Wi-Fi ya da bağlantılı hiçbir özelliği kullanamadığını söyledi.

Kablosuz ağ ayarlarını sıfırlamanın da bu soruna çare olmadığı da bir başka tecrübeyle sabit bilgi. Birkaç hafta önce, Schou ve araştırma amacıyla yazılımları tersine çeviren kar amacı gütmeyen Secret Club isimli grup konuyu araştırdı. İsminde “%” işareti bulunan bir ağa bağlanmaya çalıştıklarında telefonun hata verdiğini keşfettiler. Bununla birlikte denemelerinde hatanın AirDrop gibi birçok ağ ile çalışan teknolojiyi de bozduğunu tespit ettiler.

iPhone 12 mini üretimi

Apple iPhone telefonlarda yaşanan Wi-Fi hatasının sebebi aslında ne?

Konunun uzmanları da bu soruna sebep olacak hataları araştırmaya koyuldu. Bir başka araştırma grubunun konuya getirdiği olası açıklama şu şekilde:

“yüzde için kullandığımız ‘%’ karakteri programa dillerinde sıkça kullanılan bir şekildir. Özellikle bir çıktı dizgisini biçimlendirmeye yarar. Bununla birlikte ‘C’ dilinde  ‘%n’ ifadesi bazı bellek işlemlerinde kaydetme amacıyla yararlanılan bir işarettir. Sonuçta muhtemelen Wi-Fi sistemi bu tarz ağ isimlerini bazı dahili kitaplıklara iletiyor bu da arabellek sorunlarına sebep oluyor. Bu sorunun önüne geçmek için iOS sistemi otomatik olarak işlemi sonlandırır. Böylece bu durum kablosuz ağı devre dışı bırakacaktır.”

Muhtemelen Apple mühendisleri ivedi bir biçimde bu sorunu çözmek için gerekli çalışmalara başladılar. Bununla birlikte eğer siz de yüzde işareti bulunan bir ağa bağlandığınızda neden sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız muhtemelen cevabı bu. Bu yüzden eğer mümkünse bağlantının ismini değiştirmek şimdilik başvurulacak ilk çare olacaktır. Ayrıca, bir güncelleme gelene kadar tüm iPhone kullanıcılarına isminde yüzde işareti olan ağlara bağlanmamalarını öneriyoruz.

Diğer haberler:

>> TikTok Sosyal Medya Algoritması Satışa Sunuldu: Şimdiden Birçok Talibi Var

>> Mavi Ekran Tarihe Karışabilir: Windows 11 Bir Geleneği Bitiriyor