TikTok Sosyal Medya Algoritması Satışa Sunuldu: Şimdiden Birçok Talibi Var

TikTok içerik moderatörü

TikTok sosyal medya algoritması en çok dikkat çeken sistemlerden birisi olarak biliniyor. Özellikle son yıllarda büyük bir popülerlik kazanan TikTok, bunu kendi algoritmasına borçlu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan TikTok her geçen gün daha fazla büyüyor. Bu büyüme olumlu gibi görünse bile aslında bazı dezavantajlara sahip. Mesela uygulamada yer alan 7 milyon hesap engellenmişti. Bu hesapların tamamı 13 yaşından küçük çocuklardan oluşuyor. Bu yaşın altındaki çocukların uygulamada hesap açmaları kesinlikle yasak.

TikTok platformunun sahibi olan ByteDance şirketi kritik algoritmalar kullanıyor. Bu algoritmalar sayesinde kullanıcıların beğendiği içeriklere bakılarak yeni içerikler kullanıcılara sunuluyor. Arada bağlantı olması en önemli detay olarak biliniyor. Mesela yiyecek içecek kategorisinde içerik beğenen bir kişi akış bölümünde yine benzer içerikler görebiliyor.

TikTok sosyal medya algoritması kullanıcı odaklı olacak

Çin merkezli sosyal medya devi olan TikTok büyüme potansiyeli bakımından tahmin edilenden çok daha değerli. Eğer şu anda platform bu kadar popüler ise bunun en büyük nedenleri içerisinde algoritmalar yer alıyor. Kullanıcıların beğendiği ve yorum yaptığı içerikler daha sonradan öneri olarak onlara sunuluyor.

TikTok sosyal medya algoritması

Tüm bunlara ek olarak kullanılan cihaz veya dil seçeneklerine göre içerikler bazı hesaplara gösteriliyor. Mevcut yapay zeka teknolojisi birçok ülkeye satıldı bile. Singapur, Endonezya, ABD ve Hindistan gibi birçok ülkeden şirketler bu algoritmayı satın aldı. Böylece daha şimdiden müşterileri ortaya çıktı.

Yapay zeka algoritması uzun süre satışta olacak

Gelen son detaylara göre bu yapay zeka teknolojisi uzun bir süre daha satışta kalacak. Ayrıca istenildiği gibi düzenleme yapılması mümkün. Özel video efektleri, veri analiz araçları ve konuşmayı yazıya döken bir yazılım bu platform içinde satışta olacak. Normal şartlarda şirketler algoritmaları satarken değişim yapılmasına izin vermiyor.

Muhtemelen uzun bir süre daha bu algoritmalar satışta kalmaya devam edecek. Peki siz bir sosyal medya sahibi olsaydınız böyle bir algoritma alır mıydınız?

İlgili Haberler:

>> Tiktok Uzun Video Yüklemenize İzin Veren Güncellemesini Herkese Açtı

>> Sedat Peker’in Sosyal Medya Erişimi Engellendi: İşler Çok Farklı Bir Noktaya Ulaştı