İşinden İstifa Edenlerin Sayısı İyice Arttı: Yeni Araştırma Sonuçları

Türkiye'de iş kurmak isteyenler

İşinden istifa edenlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle ABD bunun en fazla problemini yaşayan ülkeler içerisinde yer alıyor. Son dönemlerde adeta bir istifa dalgasının yaşandığını görüyoruz.

Günümüzde çalışma koşulları her yerde farklılık gösteriyor. ABD çoğu zaman en iyi çalışma şartlarına sahip ülkeler içerisinde yer alıyor. Ancak ortaya çıkan bazı veriler ilginç bir detaya işaret ediyor. ABD çalışma bakanlığı tarafından paylaşılan verilere bakacak olursak sadece Kasım ayında 4,5 milyon kişi ABD’de işinden istifa etti.

Genel olarak değerlendirildiğinde büyük istifa dalgalarının küresel çapta yaşandığını görüyoruz. Özellikle ABD’de görülen istifa dalgası hakkında yapılan anketlere baktığımızda birçok kişi nefes almak istediğini söylüyor. Ayrıca daha iyi ücretler ve olanaklar ile birlikte daha iyi çalışma koşulları istifanın en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

İşinden istifa edenlerin sayısı artıyor

Yapılan anket çalışmalarına baktığımızda birçok kişinin emek verdiği şirkete biraz küskün olduğu ortaya çıktı. Çalışanlar emek verdikleri şirketlerin pandemi sürecinde sağlıkları ve mutlulukları için ne yaptığını düşünüyor. Genelde bu düşünme süreci olumsuz sonuçlanıyor.

İşinden istifa edenlerin sayısı

Her ne kadar iş memnuniyeti ve aldıkları ücret önemli olsa bile yine de başka bazı faktörler ön plana çıkabiliyor. Mesela birçok kişi hayatın sevmedikleri bir işi yapmak için çok kısa olduğunu düşünmeye başladı. Küresel çapta yaşanan pandemi kaynaklı ölümler insanların bu konularda daha fazla düşünmesini sağladı.

Türkiye’de durum biraz farklı

Her ne kadar ABD’de tablo bu yönde olsa bile Türkiye’de işler biraz daha farklı. İşinden istifa edenlerin çok önemli bir bölümü daha iyi maaş beklentisi için bunu yapıyor. Ayrıca daha iyi bir iş-yaşam dengesi burada ön plana çıkıyor. Yani Türkiye’de istifa edenler biraz daha farklı detaylara dikkat ediyor.

Genel olarak değerlendirme yapıldığında Türkiye’de istifa etmenin ABD’de olduğu kadar kolay bir yol olmadığı görülüyor. Özellikle ekonomik kriz insanların rahat bir şekilde istifa etmesini engelliyor.

İlgili Haberler:

>> Mars Çalışmaları Konusunda Yeni Sonuçlar Ortaya Çıktı: Bunları İlk Defa Duyacaksınız

>> Teknoloji Şirketleri Hibrit Çalışma Modellerine Nasıl Bakıyor?