NASA Triton Görevi Açıklandı! Neptün’ün En Büyük Uydusu Triton

NASA Triton Görevi Açıklandı! Neptün’ün En Büyük Uydusu Triton

NASA Triton
Google News Abone Ol

NASA Triton görevi için geri sayım başladı. Ajans, uyduya bir uzay aracı göndererek, hakkında çok az şey bilinen uyduyu inceleyecek. Neptün’ün en büyük uydusu olan Triton, birçok farklı yönüyle öne çıkıyor. 

NASA Triton isimli uyduya bir keşif aracı göndermeyi planlıyor. Neptün gezegeninin uydusu olan Triton hakkında çok az şey bilinmekte. Hatta uydu, Güneş Sistemi’nin en gizemli uydusu olarak tanımlanıyor.

Triton Neptün’ün en büyük uydusu olmasına karşın, uzun yıllardır süren uzay araştırmalarında çok az veriye ulaşılan bir uydu.  Triton’un karmaşık jeolojik geçmişi ve yüzeyinin göreli olarak genç olduğuna inanılıyor. Triton, Neptün’ün Alman gökbilimci Johann Gottfried Galle tarafından keşfedilmesinden 17 gün sonra, 10 Ekim 1846’da İngiliz gökbilimci William Lassell tarafından keşfedildi.
Kısa süre önce ABD Havacılık ve Uzay Ajansı – NASA, Mars’a göndermeyi planladığı keşif aracı Perseverance‘ın fırlatılışını 20 Temmuz’a ertelemişti. NASA, görevin ertelenmesinin sebebini ise “yer sistemlerindeki bir arızanın giderilmesi için ilave zamana ihtiyaç duyulması” olarak açıklamıştı. Ajans Mars görevlerinin yanı sıra Ay’a yeniden insanlı keşif aracı göndermeyi planlıyor. 2023 yılında başlatılacak olan Artemis görevinde Gateway isimli uzay aracı yer alacak.

NASA Triton görevini 2025 yılında başlatmayı planlıyor

Son olarak NASA Triton’a bir uzay aracı göndereceğini açıkladı. Neptün’ün en büyük uydusu olarak bilinen Triton’un buz püskürtmeleri ve yüklü parçacıklarla dolu ilginç atmosferi incelenecek. Uzay aracı, Triton’un yakınından geçerek bu uydu hakkında veriler toplayacak.
NASA Triton görevi için Trident ismi öneriliyor. Trident, mitolojide Roma deniz tanrısı Neptün’ün mızrağı olan üç çatallı zıpkın olarak bilinmekte. Görev için ajans, Ekim 2025 yılını düşünüyor. Çünkü bu tarih 13 yılda bir gerçekleşen Dünya’nın Jüpiter ile uygun bir şekilde hizalandığı aralık.Uydu, Güneş Sistemi’nin dış sınırında yer aldığı için uzay aracının bu uyduya ulaşması en az 13 yıl sürecek.

Neptün’ün en büyük uydusu Triton

Voyager 2 isimli uzay aracı 1989’da, Neptün’ün yakınından geçen ilk ve tek keşif aracı olarak tarihe geçmişti. Triton’un 40.000 km uzağından geçen araç, kameraları sayesinde uyduyu görüntülemişti. Triton’un 8 km yüksekliğe kadar erişebilen bulut sütunları, nitrojen karı ile örtülü yüzeyinden ince, buzlu, koyu renkli parçacıkları havaya fırlatıyordu.

Bilim insanları uzun yıllardır Güneş’e Jüpiter’den altı kat daha uzak olan bu uydunun nasıl halen aktif olduğunu sorguluyor. Gayzerleri inceleyen araştırmacılar, Triton’un içerisinde karmaşık jeolojik süreçlerin yaşandığını tahmin ediyor.

Triton ters bir yörüngeye sahip

Triton uydusunun farklı bir özelliği daha bulunuyor. Uydunun yörüngesi ters yönlü olmasıyla dikkat çekiyor. Ana gezegeni ile ters yönde ilerleyen uydu, Neptün’ün ekvatorundan da 23 derece uzak bir açıya sahip. Tüm bu özelliklerinden ötürü araştırmacılar uydunun önceden cüce gezegen olma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor. Bilim insanlarının tahminine göre Triton, Kuiper Kuşağı’ndan uzaklaşırken yakalandı. (Kuiper Kuşağı; Neptün’ün yörüngesi ile Plüton cüce gezegeninden daha uzakta kalan gezegenimsilerin var olduğu bilinen alan.)

NASA Triton görevine ilişkin konuşan bilim insanı Karl Mitchell, “Triton sadece Güneş Sistemi’nin bir anahtarı değil, aynı zamanda bütün bir anahtarlık. Evrim geçiren bir yakalanmış Kuiper Kuşağı nesnesi, aktif duman sütunlarına sahip potansiyel bir okyanus gezegeni ve enerji dolu iyonosfer, genç ve eşsiz bir yüzey.” dedi.

>> Uluslararası Uzay İstasyonu ’nu Geziye Çıkıyoruz

>> SpaceX ve Elon Musk Büyük İnat Etti! O Mars’a Gidilecek!


CEVAP VER