Spotify Abone Sayısı 150 Milyonu Aştı

Spotify yeni özelliğini

Spotify gelir raporları aracılığıyla abone sayısı da açıklandı. Bununla birlikte servis hakkında birçok veri daha yer buldu. Uygulamanın aylık aktif kullanıcı sayısı 345 milyonu aştı.

Spotify premium abone sayısı artık 155 milyon. Üstelik toplamda 345 milyon aylık aktif kullanıcı da servisi canlı tutuyor. Bu sayılar firmanın basınla paylaştığı rapordan. Bundan dolayı firma geçen seneye göre yüzde 24 ve yüzde 27’lik artışlar gerçekleştiğini gösteriyor. Oysaki en büyük yükseliş ise reklamlı kullanan aylık aktif kullanıcı sayısında. Geçtiğimiz çeyrekte bu sayı yüzde 30 yükseldi ve 199 milyona vardı. Bir önceki raporda abone sayısı 144 milyon, aylık aktif kullanıcı ise 320 milyondan buraya geldi.

Dinleyici sayısı artmış olsa da ne var ki firmanın kişi başına kazancı düştü. Yaklaşık 5.13 dolar olan kişi başı gelir öncesine göre yüzde 8 daha az. Bunun sebebi indirimli kampanyaların yeni kullanıcılar tarafından tercih edilmesi. Ayrıca Rusya ve Hindistan gibi ülkelerde daha düşük bir fiyat politikası firmanın tercihi oldu. Reklam gelirleri de arttı üstelik firmanın geçmişte gelirinin yüzde ondan aşağısını oluşturan bu kalem bu sefer %13’lük bir pay sahibi oldu.

Spotify abone sayısını artıracak yeniliklerini sürdürüyor

Gelgelelim sonuçta Spotify yine zarar etti. Ne var ki geçen sene 209 milyon avro olan kayıp bu sene 125 milyona düştü. Bu yüzden firma yatırımlarını sürdürmek için yatırım almaya devam etmek durumunda.

Şirket müzik dışında da yatırımlar yapıyor. Servisin geleneksel dayanağı olan müziğin yanında sesli kitaplar da firmanın yeni bir odağı. Firma öncelikle ünlü isimlerin sesiyle kamuya açık kitapların kayıtlarını kütüphanesine ekledi. Bunlara bir örnek Frankenstein. Ayrıca, Özgürlük Yolu: Frederick Douglass’ın Yaşam Öyküsü gibi kitaplarla devam etti.

Prens Harry ve Meghan Markle

Ülkemizde de gün geçtikçe önem kazanan podcast tarafı Spotify’ın özellikle Amerika operasyonu için çok daha büyük bir değer taşıyor. Firmanın bu alandaki en büyük yatırımı Prens Harry ve Meghan Markle’ın hazırladığı podcast oldu. Platform üzerinde yaklaşık 2.2 milyon farklı podcast yer alıyor. Sonuçta firma salgının da yardımıyla podcast tüketimini ikiye katlamayı başardı. Spotify, kullanıcılarının yüzde 25’inin podcast odaklı bir kullanımı olduğunu da ekledi. Platformda yayın yapan podcast yayınlarının en büyük sorunu ise firmanın henüz kendilerine bir gelir modeli sunamamış olması. Başka bir değişle yayıncılar platformun popülerliği sebebiyle Spotify’da hayrına yayın yapmayı sürdürüyorlar. Bu sebeple sadece ücretli abonelere sunulan podcast yayınlarının yakında Spotify’da yer alması bekleniyor.

Diğer haberler

>> Spotify Fiyatlarına Zam Geldi: İşte Yeni Zamlı Fiyatlar

>> Netflix, Android kullanıcılarına yeni bir özellik daha getiriyor