Joe Biden ABD Başkanı Oldu Peki Şimdi Döviz Kuru Nereye Gidecek

ABD Başkanı Joe Biden teknoloji
Google News Abone Ol

Günlerce devam eden seçimlerin ardından Joe Biden, ABD başkanı oldu ve tedirginlik arttı. Hadi gelin bu gelişmenin hem teknoloji dünyasına hem de döviz kuruna nasıl bir etkisi olacağına bakalım.

Bugüne kadarki en heyecanlı ABD seçimini geride bıraktık. Hangi ismin ABD Başkanı olacağı çok büyük bir öneme sahipti. Bunun nedeni ise daha çok döviz kurları ile alakalı. Eğer Türkiye’ye daha fazla yaptırım yapabilecek isim başa gelseydi döviz kuru daha da artacaktı. Zaten herkesin en büyük korkusu buydu.

Başkan seçilen Joe Biden, Türkiye’ye yaptırım yapabilecek isimler arasında yer alıyor. Bu yaptırımların hem hisse senetlerinde hem de döviz kurlarında etki yaratması teknoloji dünyasını yüzde 100 derinden etkiliyor. Alınmak istenen ekipmanlardan yazılımlara kadar neredeyse her şey döviz üzerinden geliyor ve teknoloji dünyası kurdaki dalgalanmalardan hızlıca etkilenebiliyor.

Joe Biden ABD Başkanı olduktan sonra yaptırımlar artabilir

Beyaz Saray’a çıkabilmek için adayların 270 delege sınırını aşmaları gerekiyordu. ABD başkanı olan Biden, 284 delegeye ulaştı. Böylece koltuğunu garantilemiş oldu. Böyle bir tablo karşısında döviz kuru daha şimdiden artış göstermeye başladı.

Joe Biden ABD Başkanı dolar

Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet başta olmak üzere birçok yazılım döviz kuru üzerinden geldiği için yükselişler büyük öneme sahip. Şu anda dolar 8.51 seviyesinde ve yavaş yavaş yukarılara doğru tırmanıyor. Joe Biden ABD Başkanı olduktan sonra Çin ve Meksika gibi ülkeler için son derece önemli gelişmeler yaşandı. Son 3 aylık dönemde bu ülkelere ait firmaların hisse senetlerinde yükseliş görüldü. Ayrıca Euro 10,1 seviyelerine kadar çıktı.

Türkiye ve Rusya için konuşmak gerekirse açıkçası durumun pek parlak olduğu söylenemez. Hem Türkiye’deki hem de Rusya’daki hisse senetlerinde bir miktar düşüş görüldü. Bu durum aynı zamanda mevcut ekonomik durumun daha da kötüleşmesine neden oldu. Ayrıca, Joe Biden ABD Başkanı olduktan sonra, dünya dengelerinin biraz değişeceği tahmin ediliyor.

Önümüzdeki günlerde teknolojik cihazlarda ve yazılımlarda bir miktar artış yaşanabilir. Bu durum, ekipmanlarını yenilemek isteyen Türkiye’deki teknoloji şirketlerini de olumsuz yönde etkileyecek. Yine de henüz hiçbir şeyin kesin olmadığını ve olumlu gelişmelerin yaşanması ihtimalinin olduğunu da belirtmek gerekiyor.

İlgili Haberler:

>> En Çok Değer Kaybeden Para Birimi Bakın Hangisi Oldu

>> 5G 2030 Yılına Kadar Küresel GSYİH’yi nasıl etkileyecek?


CEVAP VER