Kasa Toplama Rehberi: Okumadan Bilgisayar Almayın!

Kasa Toplama Rehberi

Kasa toplama rehberi makalemizde sizler için masaüstü bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken durumlardan bahsedeceğiz. 

Dizüstü bilgisayarların fiyatlarının snop zamanlarda bir hayli yükseldiğini biliyoruz. Ekran kartı madenciliğinin de artık eskisi gibi kâr getirmemesi sebebiyle, bilgisayarı masaüstü almak daha mantıklı hale geldi. Bu yüzden dizüstü yerine masaüstü bilgisayarda daha çok tercih edilmeye başlandı. Fakat herkesin aklında olan, kasa alırken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir, sizler için derledik. Bu yazımızın temel amacı, hem uyumlu bileşenlerin satın alınması konusunda yardımcı olmak, hem de bu bileşenleri fiyat performans bazında değerlendirebilmek olacaktır. İşte daha güçlü bir bilgisayar toplayabilmek için kasa toplama rehberi.

Kasa Toplama Rehberi

Kasa Toplama Rehberi: Okumadan Bilgisayar Almayın!

Ekran Kartı

Eğer kullandığınız monitör 1080p çözünürlüğünde ise 4K 60 FPS gibi ultra grafiklere sahip oyunlar oynamayacaksınız, yeni çıkan ekran kartlarını almanız mantıksız olur. Eğer PC’yi yalnızca oyun için alacaksanız, GTX 1650ti, 1660ti veya RTX2060 gibi ekran kartlarını tercih etmelisiniz. Çünkü yalnızca oyun için alacağınız bir oyun bilgisayarı için RTX4060 gibi piyasanın en iyisi olarak tabir edebileceğimiz bir ekran kartı alacaksınız, ekran kartı madenciliğinin arttığı bu dönemlerde gereksiz yere para vermiş olursunuz.

İşlemci

İkinci dikkat etmeniz konu ise işlemci. Aldığınız işlemci ve ekran kartı arasındaki fark çok olmamalı. Yani eğer iyi RTX destekli ekran kartı aldıysanız, işlemciniz kötü olursa ekran kartından hiçbir performans alamazsınız. Bu yüzden eğer bütçeniz yetmiyorsa ortalama diyebileceğimiz işlemci alacaksanız en azından Overclock, yani hız aşırtma desteğinin bulunduğu bir işlemci almanızı öneririz.

RAM Bellek

RAM tarafına baktığımızda ise, eğer 2 RAM kullanacaksanız Mhz değerlerinin aynı olmasına dikkat edin. Bu sayede dual-channel dediğimiz ikili kanal işlevini kullanarak RAM Mhz’ini yüksek seviyelerde daha verimli bir şekilde kullanmanız mümkün hale gelecektir.

Depolama

Kasa toplama rehberi makalemizin depolama tarafında baktığınızda ise HDD kullanmanın artık demode olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yüksek okuma ve yazma oranlarına sahip bir disk istiyorsanız, M2 SSD almanızı öneriyoruz. Eğer toplayacağınız kasa için bütçeniz M2 SSD almaya yetmiyorsa, en azından yüksek okuma ve yazma oranına sahip SSD almanızı öneriyoruz.

İlgili Haberler

>> Realme 10 Serisi Yakında Türkiye’ye Geliyor!