Kısıtlamalar Yeniden Gelebilir Mi? Uzmanlar Açıklama Yaptı

Yeni maske teknolojisi koronavirüsü

Koronavirüs ile birlikte ortaya çıkan kısıtlamalar yeniden gelebilir mi? Birçok kişi şu anda böyle bir endişeye sahip. Hadi gelin konuyla ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

Bildiğiniz üzere covid-19 ile birlikte bazı kısıtlamalar getirilmişti. Bunlar içerisinde restoran ve kafelerin kapatılması gibi birçok detay yer alıyordu. Düğünler ve diğer konularda da bazı kısıtlamalar mevcuttu. Ayrıca sokakta maske takmayarak gezen kişilere ceza kesiliyordu. Yeni alınan kararlar ile birlikte bu kısıtlamaların önemli bir bölümü kaldırıldı.

Bu süreçte bazı açıklamalar yapıldı ve kafeler ile restoranların yeniden açıldığı söylendi. Fakat bugünlerde bir miktar vaka artışı yaşanıyor. Özellikle de enfeksiyon uzmanları konu ile ilgili son derece endişeli. Bu şekilde bir normalleşmenin hiçbir iyileşme sağlayamayacağını düşünüyorlar. Konuyla alakalı en sorunlu yerlerden birisi de İstanbul olabilir.

Kısıtlamalar yeniden gelebilir iddiaları ortalığı karıştırdı

Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarında yükseliş beklediklerini ifade etti. Hem sosyal mesafe hem de diğer kurallara uyulmaması bunda son derece etkili. Vatandaşlar ve işletme sahipleri ne yazık konuya yeteri kadar önem göstermiyor.

kısıtlamalar yeniden gelebilir

Prof. Dr. Ceyhan, “Görünen o ki ne vatandaş ne iş yerleri önerilere uymuyor. Ya uymalarını sağlayacağız ya da İstanbul başta olmak üzere yeni vaka artışlarına hazırlıklı olacağız” ifadelerine yer verdi. Ona göre büyük bir patlama bile ortaya çıkabilir. Aslına bakacak olursak diğer enfeksiyon uzmanları da çok farklı düşünmüyor.

Mutasyonlu virüs tehlike saçmaya devam ediyor

Buradaki en büyük sorunlarından birisi de hiç şüphesiz mutasyonlu virüs ile ilgili. Bu virüsün çok daha hızlı yayıldığı ifade ediliyor. Böyle bir durumda vaka sayılarında hızlı yükselişler ortaya çıkıyor. Enfeksiyon uzmanları özellikle yüksek risk seviyesindeki şehirlerden düşük seviyedeki illere giderken hastalığı beraberinde taşıdıklarını söyledi.

Burada en fazla bahsi geçen yerler ise Ege ve Akdeniz gibi bölgeler. Tüm dünyada vaka sayıları düşüş yaşarken Türkiye’de yükselme meydana gelebilir. Peki sizce ne tür önlemler alınmalı?

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Web uygulaması üzerinden görüntülü görüşme yapılabilecek, nasıl mı?

>> Motorola Moto G10 Power ve G30 tanıtım için gün sayıyor!