Korsan Oyunlar Madencilik Virüsü Bulaştırıyor: Bu Virüse Dikkat

Yemeksepeti kullanıcı verileri paylaşılmaya başlandı. Hatırlayacağınız üzere bu kuruluş siber saldırıya uğramıştı. Şimdi ise bilgisayar

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan çalışmalara göre korsan oyunlar madencilik virüsü bulaştırıyor. Özellikle son dönemlerde bu virüs türünün ciddi ölçüde arttığı ifade ediliyor. İşte o konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

.

Oyun fiyatlarının artması ile birlikte birçok kullanıcı korsan olanlara yöneldi. Döviz kurunun artış göstermesi bazı oyunların alınmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Bu durum karşısında oyun severler bazı ek yöntemlere başvuruyor. Bunlardan ilki hiç şüphesiz korsan oyun indirmek. Böylece hem oyunu ücretsiz bir şekilde indirmek hem de sürekli olarak oynamak mümkün hale geliyor.

Kripto paralar ise günümüzde büyük bir önem kazandı. Fiyatların artış göstermesi dijital varlıklara olan talebi büyük oranda artırıyor. Peki zararlı yazılımlar ve kripto paralar arasında nasıl bir bağlantı var. İşte tam da bu noktada korsan oyunlar devreye giriyor. Herhangi bir kullanıcı eğer korsan oyun indirirse beraberinde madencilik yapan bazı virüsler bilgisayara ulaşabiliyor.

Korsan oyunlar madencilik virüsü ile bilgisayar ömrünü kısaltıyor

Yapılan son araştırmalara göre tüm dünyada kripto para madenciliği yapan virüs sayısı ciddi bir artış gösterdi. Bilgisayar ömrünü kısaltan ve elektrik faturalarının kabarık gelmesine neden olan bu virüsler fazlasıyla tehlikeli. Crackonosh adı verilen bu virüs siz hiç farkına varmadan arka planda kripto para madenciliğine devam ediyor.

korsan oyunlar madencilik virüsü

Kripto paralar ile ilgili madencilik faaliyetleri yürütülürken bilgisayarınız adeta çürümeye başlıyor. Ekran kartlarını ve SSD kartları önemli ölçüde harabeye çeviren bu tür yazılımlar ne yazık ki kullanıcıların canını çok sıkıyor. Ayrıca hiç beklemediğiniz bir anda elektrik faturanızın kabarık geldiğini görebilirsiniz. Korsan oyun indirenler genellikle bu tür virüsler ile sık karşılaşıyor.

Bazı ülkelerde daha fazla görülüyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından yayınlanan raporlara göre Filipinler’de 18 bin, Hindistan’da 16 bin ve ABD’de 8 bin virüslü bilgisayara rastlandı. Bu bilgisayarların tamamında arka planda madencilik yapan zararlı yazılım ortaya çıktı.

Üstelik bu oyunseverler bilgisayarından madencilik faaliyeti yapıldığını bilmiyordu. Bu nedenle korsan oyunları indirmek istiyorsanız bir kez daha düşünmeniz öneriyoruz.

İlgili Haberler:

>> John McAfee Hakkında Bilmedikleriniz: Hayat Hikayesi Film Senaryosu Gibi

>> VMware’in Yayınladığı 2021 Global Security Insights Raporu Her Yerde Çalışan İşgücünü Hedef Alan Saldırıların Arttığını Gösteriyor

. . . . .