Tesla Kriz Yaşamaya Devam Ediyor: Bilanço İyice Kötüleşti

Tesla mobil yükseltme

Tesla kriz yaşamaya büyük oranda devam ediyor. Özellikle son dönemlerde birçok otomobil şirketi gibi Tesla içerisinde de büyük sorunlar ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Tesla şu sıralar zor bir dönemden geçiyor. Kaliforniya’daki ofiste 200 kişinin daha işten çıkarıldığı ifade ediliyor. Sadece bu bile aslında bilançonun sürekli olarak kötüye gittiğini göstermeye yetiyor. Elon Musk bundan kısa bir süre önce şirketin giderek kötüye gittiğini açıklamıştı.

Küresel çapta büyük bir kriz yaşanıyor. Hem lojistik hem de çip alanında krizin giderek derinleştiğini görüyoruz. Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarda şirketin yüzde 10 gibi bir bölümünün işten çıkarılması gerektiği ifade edilmişti. Yavaş yavaş bunu yerine getiriyorlar.

Tesla kriz yaşamaya devam edebilir

Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Elon Musk; Teksas, Berlin ve Austin içerisinde yer alan Tesla fabrikalarında milyarlarca dolarlık zarar edildiği açıklandı. Otonom sürüş sistemlerinin geliştirilmesi için çalışan 200 kişiyi daha işten çıkaran Tesla böylece Elon Musk’un kararını uygulamaya geçirmiş oldu.

Tesla kriz yaşamaya

Küresel çapta baktığımızda büyük şirketlerin ekonomik açıdan zor durumda kaldığını görüyoruz. Tesla bu noktada ilk şirket değil. Birçok dev markanın büyük oranda kriz yaşadığını görüyoruz. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük otomobil markası olarak bilinen Tesla işten çıkarma noktasına kadar geldi.

Otomotiv sektörünü etkileme potansiyeline sahip

Tesla tarafından gerçekleştirilen tüm bu küçülme faaliyetleri diğer şirketleri etkileyebilir. Genelde herhangi bir sektörde buna benzer domino etkileri görmek mümkün. Herhangi bir şirket küçülmeye gittiğinde diğerlerinin de küçülmeye gittiğini görüyoruz. Bu nedenle Tesla tarafından alınan karar büyük bir anlam ifade ediyor.

Tesla kriz yaşamaya başlarken diğerlerinin buna kayıtsız kalması neredeyse imkansız. Mercedes veya BMW gibi markaların bu krizden çok fazla etkilenme ihtimalleri yok. Ancak Tesla gibi güncel gelişmelere açık olan şirketler bundan çok büyük ölçüde etkilenecektir. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Tesla Türkiye’de Satışa Sunulacak: Faaliyetler Yakında Başlayabilir

>> Amazon Tesla Çalışanlarını İstiyor: Elon Musk İle Büyük Kapışma