Kulaklıklarla Beyin Sinyalleri Okunabilecek: Yeni Bir Teknoloji Geliştirildi

Libidonuzu düşürmek istemiyorsanız

Kulaklıklarla beyin sinyalleri açık bir şekilde okunabilecek. Geliştirilen yeni bir teknoloji ile birlikte bilim insanları çok farklı alanlara kapı araladı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Kulaklıklarla beyin sinyalleri okumak kulağa biraz tuhaf gelse bile yine de bu mümkün. NextSense tarafından yapılan bazı geliştirmeler ile birlikte artık beyin sinyalleri çok daha okunaklı hale gelecek. Peki bu nasıl mümkün oluyor? NextSense isimli şirket uyku problemleri yaşayan kişiler üzerinde bazı araştırmalar yapıyordu.

Google markasını kendisine bir idol olarak gören NextSense yeni sistemler geliştirmeye devam ediyor. Bu sistemlerden bir tanesi de kulaklıklar oldu. Uyku sorunları hedef alınarak çalışmalara başlayan şirket sadece uyku sorunlarına yönelmiyor. Tüm insanlık için farklı projelerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Kulaklıklarla beyin sinyalleri iletilecek

Beyin sinyallerini yönetmek sanıldığı kadar kolay değil. Dünyaca ünlü teknoloji firması olarak bilinen Google bile bu alanda uzun bir süredir çalışıyor. Fakat tahmin edildiği gibi tüm bu çalışmalar hızlı bir şekilde ilerlemiyor. Hem işin etik boyutu hem de teknik kısmı tahmin edildiğinden daha zor.

Kulaklıklarla beyin sinyalleri

NextSense tarafından geliştirilecek olan bu kulaklıklara yeterli elektrotlar yerleştirilecek. Böylece beyin sinyalleri çok daha kolay bir şekilde okunabilecek. İlk etapta bunun olması pek kolay değil. Fakat bilim insanları tarafından yapılacak yeni çalışmalar ile birlikte kolaylıkla beyin sinyalleri okunabilecek.

Yeni teknoloji reklamlar için kullanılabilir

Dünyanın en önemli teknoloji işlerinden bir tanesini yapan NextSense uyku nöbetlerinin kulaklık yardımıyla önceden ortaya çıkarılabileceğini düşünüyor. Ayrıca kulaklıkların uyku sorunlarını daha net bir şekilde göstereceği belirtiliyor. Fakat bu kulaklıklar muhtemelen sadece bahsi geçen alanlarda kullanılmayacak.

Özellikle Google gibi şirketler beyin sinyallerini tespit edip bununla ilgili reklamları doğrudan kullanıcılarla paylaşabilir. Yani beyin sinyalleri reklamlar için veri merkezi haline dönüşecek. Böyle bir durumda karşımıza birçok farklı distopya çıkacaktır. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Honda Sürücü Destek Sistemleri İçin Beyin Araştırmasına Başladı: Yeni Sistemler Geliyor

>> Beyin Hücreleri Öldükten Sonra Yeniden Canlandırıldı: Bilim Dünyası Ölümsüzlüğü İstiyor