Linç Kültürü İnternette Giderek Yaygınlaşıyor: Her An Toplumdan Dışlanabilirsiniz

Sosyal medya fenomenleri

Linç kültürü internette çok ciddi boyutlarda yaygınlaşıyor. Özellikle son dönemlerde bunun artık büyük bir problem haline geldiğini görüyoruz. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları çeşitli linç olaylarına şahit oluyor. Bu tür platformlar belki de insan yaşamına en büyük zararları veriyor. Aynı zamanda birçok kişinin hayatının kurtulmasına veya adaletin yerini bulmasına yardımcı oluyor. Kısacası sosyal medya artık neredeyse her şeyimiz oldu.

İşin bu boyutu ile birlikte çok önemli bir problem ortaya çıkıyor. Birçok kişinin sosyal medya platformlarında yer alması aynı zamanda topluca hareket edilmesini sağlıyor. Toplumsal alanın dışına itilen kişiler adeta linç ediliyor. Modern dünyada toplumun dışına itilmek kişinin yalnızlaşmasına neden oluyor. Bu durum aynı zamanda depresyon gibi sorunlara neden oluyor.

Linç kültürü internette geniş yer buluyor

Çok küçük bir kıvılcımdan bile büyük alevler ortaya çıkabiliyor. Bireyler yanlış yaptığı andan itibaren geniş kitleler onun üzerine gitmeye başlıyor. Bu kitlelerin bilinçlenerek tutum ve davranışlarını değiştirmesi olayları farklı bir noktaya taşıyor. Böylece daha yalnız ve depresif bireyler ortaya çıkıyor.

Linç kültürü internette

Twitter platformunda veya dünya gündeminde aniden üst sıralarda yer alan kişiler neye uğradıklarını şaşırıyor. Ayrıca Instagram hikayelerinde veya TikTok üzerinden linç edilmek yine en fazla karşılaşılan durumlar içerisinde yer alıyor. Mesela geçtiğimiz aylarda yaşanan Tamer Karadağlı ile ilgili linç bunun en canlı örnekleri arasında yer alıyor.

Linç kültürü herkesi zor durumda bırakıyor

Linç kültürü neredeyse herkesi bir şekilde olumsuz etkileyebiliyor. İnsanların ağzından çıkan çok küçük bir cümle veya yaptıkları bir davranış başlarına bela olabiliyor. Mesela Ozan Güven oyuncu kız arkadaşını darp ettiği gerekçesi ile büyük bir linç yemişti.

Twitter, TikTok, Instagram ve Facebook gibi birçok platformda ortaya çıkan linç kültürü internetin önemli bir parçası olmaya devam edecek. Bunun toplumsal sonuçlarını ilerleyen yıllarda daha net görebiliriz.

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Siteleri Kullanıcı Verilerini Adeta Sömürüyor: Bomba Gibi Araştırma

>> Trump’ın Sosyal Medya Platformu Truth Social ‘dan İlk Görüntü Geldi! Sanki Biraz Benzer Gibi…