Sosyal Medya Siteleri Kullanıcı Verilerini Adeta Sömürüyor: Bomba Gibi Araştırma

Depresyona sosyal medya çözümü

Sosyal medya siteleri kullanıcı verileri ile ilgili son derece kapsamlı kullanımlar yapıyor. Bu durum veri güvenliğini önemli ölçüde arka plana atıyor.

Her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılan sosyal medya platformları ile ilgili birçok araştırma yapılıyor. Kişisel verilerin depolandığı büyük bilgi kaynakları haline dönüşen sosyal medya siteleri özellikle bu alandan ciddi oranda reklam geliri elde ediyor. Bu durum kullanıcı verilerinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en büyük sosyal medya platformlarının kullanıcı verileri konusunda aslında hiç hassas olmadığı ortaya çıktı. Bazı Siteler kullanıcı verisi toplama konusunda fazlasıyla ileriye gidebiliyor. Bu durum veri güvenliğini tehlikeye atıyor.

Sosyal medya siteleri kullanıcı verileri

URL Genius isimli bir mobil pazarlama şirketi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda sosyal medya platformları içerisinde hangisinin daha fazla verileri kullandığı ortaya çıkarıldı. 10 farklı sosyal medya uygulaması üzerinde araştırma yapıldı.

Sosyal medya siteleri kullanıcı verileri

Araştırma için Apple iOS işletim sisteminde yer alan “uygulama etkinliğini kaydet” özelliği kullanıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda 14 ağ bağlantısı ile YouTube ve TikTok en fazla kullanıcı verisi toplayan sosyal medya siteleri olarak ön plana çıktı. Diğer uygulamalarda bu rakam 6 ağ bağlantısı seviyesindeydi. Sadece bu bile aslında sosyal medya platformlarının ne kadar çok ileri gidebileceğini gösteriyor.

YouTube ve TikTok farklı yöntemler deniyor

Google tarafından geliştirilen YouTube platformu kullanıcıların çevrimiçi arama geçmişi ve konumu gibi kişisel verilerini izliyor. Bu veriler üzerinden bazı reklamlar sunuluyor. Böylece kişiye özel reklam sistemi oluşturulup büyük şirketler için kullanılıyor.

TikTok ise biraz daha farklı bir yöntem izliyor. Bazı internet sitelerinde yer alan gizli kodlar bu platform tarafından reklamlar için tercih ediliyor. Kullanıcılara ait bilgiler üçüncü taraf izleyiciler tarafından toplanıyor. Böylece şirketlerin reklam politikaları bunun üzerinden şekilleniyor. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Trump Sosyal Medya Uygulaması Truth Social Neredeyse Hazır. İşte Detaylar

>> Dolandırıcıların Hedefi Sosyal Medya Oldu: Büyük Dolandırıcılık Vakaları Yaşanıyor