MEB Yüz Yüze Eğitim Başlangıç Tarihini Sonunda Açıkladı!

Yüz yüze eğitim

MEB yüz yüze eğitim başlangıç tarihi en büyük soru işaretlerinden bir tanesiydi. Öğrencilerin ve öğretmenlerin bir araya gelmesine çok az kaldı. İşte o tarih.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran tarafından 81 ile yazı gönderildi. Bu yazıda pandemi nedeniyle özel öğretim kurumlarının kapatılma nedenine yer verildi. 5580 sayılı özel öğretim kurumları kanunu kapsamında 20 Kasım 2020 ila 4 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitimin durdurulması gerektiği söylendi.

Aslına bakacak olursanız verilen karar son derece yerindeydi. Pandemi koşullarının çok fazla ağırlaşması ile birlikte herkesin virüs bulaştırma ihtimali büyük oranda arttı. Bu nedenle en az seviyede bir araya gelmek gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı bunun farkında olduğu için sınıf ortamında ders verme sistemini askıya aldı.

MEB yüz yüze eğitim başlangıç tarihi büyük sevinç yarattı

Her ne kadar sınıf ortamında ders verilmemesi sağlık açısından önemli olsa bile yine de hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin mental sağlıkları bozulmaya başladı. Sürekli evde kalmak bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlıyor. Fakat salgının daha fazla yayılmaması için mümkün olduğunca evde kalmak son derece önemli.

MEB yüz yüze eğitim başlangıç

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazılara bakılırsa, çok fazla evde kalmaya gerek olmayacak. 15 Şubat 2020 tarihinden itibaren yüz yüze eğitim sistemine yeniden dönülüyor. MEB yüz yüze eğitim için daha şimdiden hazırlıklara başladı bile.

Peki yüz yüze eğitimden hangi gruplar yararlanabilecek.

  • Mesleki eğitim merkezleri.
  • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri.
  • Hizmet içi eğitim merkezleri.
  • İş makineleri sürücü eğitim kursları.
  • Motorlu taşıt sürücüleri kursları.

Bu kurslar eğitime ilk olarak başlayacak yerler olacak. Diğerleri ise daha sonradan yüz yüze eğitime başlangıç verecekler. Milli Eğitim Bakanlığı şimdilik bunu her kurum için geçerli hale getirmek istemiyor. Adım adım devam edip sonuçlara göre kararlar alınacak.

MEB yüz yüze eğitim başlangıç tarihi netleştikten sonra gözler vaka sayısına döndü. Vaka ve hasta sayıları artarsa yeni kurallar getirilebilir.

İlgili Haberler:

>>Ticaret Bakanlığı Bakkallara Dijital Eğitim Verecek

>> Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı ile Google KOBİ’lere destek veriyor