MetaHuman: Bu Video Sizce Gerçek mi? Telefon Kullanarak Kendi Karakterinizi Yapabileceksiniz!

Epic Games sayesinde yakında hepimiz, gelişmiş animasyon detaylarıyla sanal dünyada yerimizi alabiliriz. Evet, neredeyse gerçek hayattaki gibi… İşte karşınızda MetaHuman teknolojisinden yeni detaylar. Bu teknoloji, şirketin Unreal motorundan güç alıyor ve gerçekten çok etkileyici görünüyor!

Epic, Game Developers Conference 2023 kapsamında, Unreal teknolojileriyle ilgili yeni detaylar paylaştı. Bildiğiniz gibi Unreal motorları, günümüzde irili ufaklı pek çok oyunda tercih ediliyor. Bunun ötesinde, bu motor ile farklı işlemler yapabilmek de mümkün. Tıpkı ilk kez 2021 yılında duyurulan MetaHuman gibi…

Aşağıda gördüğünüz video, bu teknoloji kullanılarak ortaya çıkarılan ürünlerden yalnızca bir tanesi. Üstelik bu gerçekçi tasarım ve yüz detaylarını yakalayabilmek için sadece bir iPhone telefon kullanılmış. Evet, yakın zamanda, kendi telefonunuzun kamerasını kullanarak kendi sanal karakterinizi hazırladığınızı bir düşünsenize? Evet, bu tip çalışmalar geçmişte vardı, ama daha cartoon, daha bir oyun karakteri kıvamında çalışmalardı bunlar. Şimdi ise neredeyse gerçeğin kendisine yaklaşmak üzereyiz.

MetaHuman nedir?

MetaHuman, Unreal motoruyla hazırlanan yeni nesil dijital insan olarak tanımlanıyor. MetaHuman, yani Meta İnsanlar, gerçeğe en yakın uygunluktaki karakterlerdir. Bir nevi, gerçeğin dijitaldeki en gerçekçi halidir. Üstelik, bu karakterleri siz, Epic’in sunduğu yeni yaratım araçlarıyla hazırlıyorsunuz. İsmi de MetaHuman Creator.

Epic, MetaHuman’ın modern hareket yakalama ve animasyon teknikleriyle birlikte kullanılabileceğini bildiriyor. Bu sayede ortaya gerçeğe yakın ve aynı zamanda ek detaylar sayesinde benzersiz görseller çıkarılabilir. Bunlar da oyunlar ve filmler gibi dijital içeriklerde dahi kullanılabilir.

Aşağıdaki video, aslında yıllar evvel yayınlanmıştı. Yine de hâlâ etkileyici. En ufak saç detaylarından göz bebeklerine kadar bir insanın ne derece detaylı bir şekilde taranarak dijital dünyaya adım atabildiğini gözler önüne seriyor.

“Peki oyunlarda nasıl görünür?” diye soruyorsanız, buna da bir cevabımız var!

Aşağıdaki video, popüler oyun geliştiricisi Ninja Theory’nin hazırladığı bir teknoloji demosu. Yakında Hellblade oyununda ve diğer pek çok oyununda bu tip detaylı yüz çizimleri ve animasyon teknolojilerini görebiliriz.

MetaHuman hakkında daha fazla bilgi için resmi sayfaya, yani buraya göz atabilirsiniz. Yine bu sayfa üzerinden erken erişim talebinde de bulunabilirsiniz.

Bu teknolojinin bu yaz döneminde genel kullanıma açılması bekleniyor.

Aşağıdaki videoda da uygulama arayüzünü ve tasarım süreçlerini görebilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Yeni Katlanabilir Ekranlı Telefon, Huawei Mate X3 Hakkında Neler Biliyoruz?