Microsoft Siber Güvenlik Yardımlarına Devam Ediyor: Bel Kemiği Oldu

Windows 7 ve 8 için

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Microsoft siber güvenlik yardımlarına devam etme kararı aldı. Şimdiden büyük bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

Siber güvenlik artık günümüzün kaçınılmaz savaş alanlarından bir tanesi olarak görülüyor. Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna ne yazık ki siber saldırılara da uğruyor. Özellikle savaş halinin bir an önce bitmesi için bazı yaptırımlar gerçekleştiriliyor. Fakat siber savaş bir türlü sona ermiyor.

Genellikle savaşlar fiziksel olarak algılanır. Fakat olayın çirkin yüzü siber güvenlik dünyasında da kendisini çok net bir şekilde gösteriyor. Oldukça yoğun bir çalışma halinin olduğunu söyleyebiliriz. Askeri istihbarat teşkilatı GRU ile bağlantıları devam eden Rusya destekli bilgisayar korsanları büyük saldırılara devam ediyor.

Microsoft siber güvenlik önlemleri

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Rus siber güvenlik güçleri Ukrayna hedeflerine saldırıda bulundu. Bu siber saldırılar ile birlikte 7 etkin alanın ele geçirildiği ifade ediliyor. Rusya tarafından ele geçirilen bu alanlar Microsoft için son derece kritik olarak görülüyordu.

Microsoft siber güvenlik yardımları

Ukraynalı kurum ve medya kuruluşları yaşanan siber saldırılar nedeniyle Microsoft’tan yardım talep etti. Bunun üzerine konu ile ilgili çalışmalar yapıldı. Microsoft tarafından Ukrayna’ya sunulan yardımlar ile birlikte siber güvenlik alanında yeni bir sayfa açılmış oldu.

Ünlü siber suç grupları Ukrayna’ya saldırıyor

Rusya’da son derece aktif bir siber suç grubu olarak bilinen APT28 yoğun saldırılarına devam ediyor. NATO, demokratik ulusal komite ve Fransız TV istasyonu saldırdıkları kuruluşlar olarak ön plana çıkıyor. Bu kuruluşlara yapılan saldırılar ile birlikte bazı sorunlar peşi sıra gelmeye başladı.

Microsoft tüm bu saldırıların bir şekilde bertaraf edildiğini açıkladı. İnternet alanının kontrolünü ele geçiren şirket böylece daha efektif bir kullanım sağlıyor. Peki sizce siber güvenlik alanında yeterli koruma sağlanabiliyor mu? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Google Acil Durum Güncellemesi İle Siber Saldırılardan Koruyacak

>> Çin Siber Saldırı İddiaları İle Çalkalanıyor: Bilgisayar Korsanları Devrede