Microsoft, Windows 11 Güncellemesiyle Efsaneyi Geri Getiriyor, Ama…

Windows 11 güncellemesi

Microsoft Movie Maker, eskisine benzer bir ara yüz tasarımı, basit kullanılabilirlik ve yeni bir isimle kullanıcılara sunulacak. Fakat bu kez ücretsiz bir kullanım zor gibi. Microsoft, aylık abonelik sistemiyle ClipChamp ‘i hayata geçirecek. İşte elimizdeki detaylar.

Microsoft, 9 Mart itibarıyla Windows 11’in yeni bir ön izleme sürümünü yayınladı. Böylelikle yeni güncellemeyle görücüye çıkacak bir program da göz kırptı, yani ClipChamp. Bu isim belki size yabancı gelmiştir. Eski adını söyleyelim isterseniz; Windows Movie Maker. Microsoft’un yıllardır ücretsiz olarak kullanıcılara sunduğu ve temel düzeyde video düzenleme ve montajlama hizmeti sunduğu program, artık daha gelişmiş çözümler sunacak. Fakat bir fark daha var. Evet, o da programın artık ücretsiz değil, aylık ücretli tarifeyle geliyor olması.

ClipChamp, mevcut videolarınızı düzenlemenize, kesip biçmenize ve yeni videolar oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir program. Eğer kullanmak isterseniz, az evvel de dediğimiz gibi aylık ücret ödemeniz gerekecek.

Firmanın bu programda “basit kullanılabilirliği” ön planda tuttuğu, bu sayede olabildiğince fazla kullanıcıya erişmeyi planladığı düşünülüyor. Özellikle Adobe Premier ve Sony Vegas gibi gelişmiş programların klasmanında olması beklenmiyor.

ClipChamp, ya da eski adıyla Movie Maker, 2001 yılında, Windows XP işletim sistemiyle milyonlarca kullanıcıya sunulmuştu. Bu program, basit bir arayüze sahipti ve hem fotoğrafları hem de videoları düzenleyerek yeni içerikler oluşturabiliyor, sonrasında da arkadaşlarınızla paylaşabiliyordunuz.

Microsoft, Windows 11 Güncellemesiyle Efsaneyi Geri Getiriyor, Ama...

Peki ClipChamp aylık ücret ne kadar ve abonelik alırsanız başka ne gibi detaylara erişebileceksiniz?

TechRadar sitesinde yer alan bilgiler, Microsoft’un ClipChamp için aylık 9 dolar talep edeceğini söylüyor. Abonelik aldığınız takdirde, limitsiz bulut depolama ve stok görüntüler gibi imkânlara da sahip olacaksınız. Programın video çıkış çözünürlüğü olarak 1080p çözünürlük sunacağı da söyleniyor. Aslına bakarsanız firmanın burada daha yüksek çözünürlükler ve daha akıcı görüntü detayları sunması daha iyi olur. Bakalım tam sürüm olarak yayınlandığında neler olacak.

Kendi görüşümüzü paylaşmamız gerekirse, gelişmiş özellikler sunan video düzenleme programları zaten ciddi ücretler talep ediyor. Microsoft’un kullanımı kolay, daha casual bir programla gündelik kullanıcıları hedeflemesi güzel, ama keşke bunu ücretsiz olarak yapsaydı. Belki de daha sonra yapar, ne dersiniz?

>> TikTok, SoundOn Platformunu Duyurdu! Müzik Tutkunları Buraya!