Uygulamalar tüm verilerinizi ele geçiriyor: İşte yeni teknikler

Apple veri gizliliği

Kullandığınız bütün uygulamalar tüm verilerinizi ele geçirmeyi başarıyor. Milyonlarca kişinin veri güvenliği büyük tehlike altında. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Veri gizliliği günümüzün en önemli problemleri arasında yer alıyor. Sadece bu sorundan dolayı birçok şirketin kapatıldığı ya da kendisini güncellemek zorunda kaldığı biliniyor. Şimdi ise yepyeni bir süreç başladı. Bilim insanları tarafından yapılan ve araştırmacıların destek verdiği çalışmalar bazı detayları gösterdi.

Facebook ve diğer büyük firmaların bizi takip ettiği zaten bilinen gerçekler arasında. Arama butonuna yazdığınız her kelime bir şekilde anahtar kelime olarak kullanılıyor. Ayrıca WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalarda konuşmalar anahtar kelime haline getirilip reklam verenlerle paylaşılıyor.

Uygulamalar tüm verilerinizi kendisinde topluyor

İtalya Bologna Üniversitesi ve University College London tarafından yürütülen bir çalışma ile birlikte yeni bazı detaylar ortaya çıktı. Buna göre uygulamaların kullanıcıları rahatsız edecek boyutta veri topladığı görüldü. Üstelik bunu karmaşık sistemler ile yapmıyorlar.

uygulamalar tüm verilerinizi

Ortaya çıkan araştırma detaylarına göre konum açmak bile bunun için yeterli oluyor. Yalnızca konum izleme tekniği uygulandığında kullanıcılardan rahatsız edebilecek boyutta veri elde ediliyor. Track Advisor isimli bir uygulama sadece bu konuyu araştırmak için geliştirildi. 2 hafta boyunca kullanıcılardan çeşitli veriler toplandı.

Sonuçlar herkeste tedirginlik yaratabilecek boyutta

Yaklaşık olarak 2 bin 500 farklı konum tespit edildi ve kullanıcıların sosyo-ekonomik durumları ortaya çıkarıldı. Hatta bununla birlikte yeme alışkanlıkları ve etnik kökenleri bile ortaya konuldu. Yalnızca konum izleme tekniği ile bu tür verileri elde etmeyi başaran araştırmacılar bile buna hayret etti.

Sadece konum verisinin açılması ile bile böylesine fazla bilgi paylaşımı elde edildi. Eğer diğer alanlarda izin verilirse muhtemelen ele geçirilen verirler çok daha yüksek boyutlara ulaşacak. Konuyla alakalı yapılan araştırmalar kapsamlı bir şekilde devam ediyor.

İlerleyen zamanlarda çalışmalar diğer izinler ile birlikte yapılacak. Peki sizce kullandığınız uygulamalar güvenilir mi? Kendinizi bu konuda güvende hissediyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Nokia ve Google Cloud İşbirliği hakkında son detaylar ortaya çıktı

>> Sophos Intercept X ‘in Geleceği Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı