Mobil Uygulamalar Kullanıcı Verilerini Adeta Sömürüyor: Yeni Skandal Ortaya Çıktı

Mobil uygulamalar kullanıcı verilerini

Mobil uygulamalar kullanıcı verilerini düzenli olarak kullanıyor. Bu nedenle veri güvenliğinin büyük zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen ve ortaya çıkan yeni skandala birlikte bakalım.

Siber saldırılar her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Üstelik işin sadece siber saldırı boyutu yok. Aynı zamanda izin verdiğiniz uygulamalar veya tıkladığınız bağlantılar ile birlikte çeşitli verileriniz ele geçirebiliyor. Tüm bunlar esasında siber alanda güvende olmadığımızı ortaya koyuyor.

Yapılan yeni bir araştırma ile birlikte bazı uygulamaların verileri kötü amaçlı insanların eline gönderdiğini ortaya koydu. AppCensus araştırmacıları tarafından ortaya çıkarılan detaylara göre veriler hiç istemeyeceğiniz kişilerin eline geçebiliyor. Üstelik bu veriler içerisinde son derece kritik detaylar yer alıyor.

Mobil uygulamalar kullanıcı verilerini sızdırıyor

Siber güvenlik araştırmalarına baktığımızda Play Store platformu üzerinden indirilen uygulamaların telefon verilerini, e-posta adreslerini ve çeşitli modem bilgilerini ele geçirdiğini görüyoruz. Ayrıca kullanıcıların çeşitli kart bilgileri yine siber saldırganlar tarafından ele geçirilebiliyor.

Mobil uygulamalar kullanıcı verilerini

Kullanıcılardan toplanan veriler kötü amaçlı olarak kullanmak isteyen kişilerin sunucularına gönderiliyor. Bu sunucular üzerinden verilerin satışı yapılıyor. Aynı zamanda bazıları bu verileri çeşitli kötü niyetli işlemlerde kullanabiliyor. Mesela Speed Camera Radar telefon numarası ve MAC adresi yönlendirici detaylarını ele geçiriyor.

Birçok uygulama risk yaratıyor

Birçok uygulamanın risk yarattığı siber güvenlik araştırmacıları tarafından açıklandı. Mesela Smart Kit 360 e-posta adresi ve SSID yönlendirici gibi bilgileri ele geçiriyor. Wifi Mouse ise 10 milyon indirilmeye sahip olmakla birlikte aynı zamanda MAC adresi yönlendirici bilgilerini alıyor.

Cep telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların güvenilir olup olmadığını bilmeden işlemleri tamamlamayın. Ayrıca indirdiğiniz uygulamalara tüm izinleri vermeyin. Aksi halde hiç beklemediğiniz verirler internette satışa sunulabilir. Son yıllarda bu tür olayların çok ciddi şekilde yaygınlaştığını görüyoruz. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Mobil Tarifeler Zam Yedi: Faturalar Kabaracak

>> Uygun Fiyatlı Tesla Otomobil İçin Düğmeye Basıldı: Geliyor Gelmekte Olan