Ücretsiz İşletim Sistemleri Sizi Masraftan Kurtarabilir: Windows Alternatifleri

Ücretsiz işletim sistemleri

Ücretsiz işletim sistemleri kullanıcıların para harcamasını engelliyor. Windows gibi işletim sistemleri ne yazık ki son zamanlarda çok fazla fiyat artışına gitti.

Herhangi bir bilgisayarı aldığınızda işletim sistemi kurmanız gerekiyor. Bu sayede cihazda çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir işletim sistemi kurmazsanız bu durumda cihazınızı kullanmanız imkansız hale gelir. Özellikle bazı Windows alternatifleri ile birlikte para harcamadan cihazınızı kullanabilirsiniz.

İşletim sistemleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detay hiç şüphesiz güvenilir olmasıdır. Eğer güvenilir bir işletim sistemi tercih ederseniz problem yaşamadan işlemlerimizi tamamlamanız mümkün olur. Bu nedenle ilk olarak önerilen işletim sistemi Linux’tur. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle herhangi bir ücret ödemeden bu işletim sistemini kullanabilirsiniz.

Ücretsiz işletim sistemleri: Linux birçok farklı dağıtım ile kullanılabilir

Linux sadece tek bir arayüzden oluşmuyor. İsteyenler farklı dağıtımlar ile Linux işletim sistemini kullanabilir. Hatta Pardus bile Linux ile yazılmıştı. Windows alternatifi olarak en iyi işletim sisteminin Linux olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle hackerlar bu işletim sistemini tercih ediyor.

Ücretsiz işletim sistemleri

En fazla tercih edilen bir diğer işletim sistemi ise Chrome OS ön plana çıkıyor. Daha çok Chromebook dizüstü bilgisayarlarda kullanıma uygun olan bu işletim sistemi karmaşık bir arayüze sahip değil. Eğer bu işletim sistemini tercih ederseniz kafanız karışmadan günlük işlerinizi basit bir şekilde tamamlarsınız. Genelde karmaşık işlemler ile uğraşmak istemeyenler bu işletim sistemini tercih ediyor.

FreeBSD ve Syllable işletim sistemleri

Linux gibi açık kaynak kodlu olan FreeBSD güvenilir görülüyor. Ücretsiz bir şekilde tarayıcı üzerinden indirilebilen bu işletim sistemi Windows alternatifi olarak tercih edilebilir. Linux ile kıyaslandığında biraz daha geri planda kalan bir işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat güvenilirlik açısından iyi bir konumda.

Syllable ise daha çok masaüstü için geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak ön plana çıkıyor. Evler ve küçük işletmeler için günlük işlerin yapılmasını sağlıyor. Peki tüm bu işletim sistemleri içerisinden sizin favoriniz hangisi?

İlgili Haberler:

>> Bilgisayar Korsanları Elektronik Sigaralara Bile Sızıyor: Zararlı Yazılım Yükleniyor

>> Bu Samsung Modeli Artık Yazılım Desteği Almayacak: Bir Devrin Sonu!