NASA Ay’da 4G altyapısı kurmak için Nokia ile anlaştı!

NASA Ay’da 4G altyapısı kurmak için Nokia ile anlaştı!

NASA
Google News Abone Ol

NASA bir ilke daha imza atıyor. Ay’da 4G/LTE altyapısı oluşturmak için NASA’yla Nokia anlaşma imzaladı. İşte o anlaşmanın detayları.

Dünya, 4G’den 5G’ye geçiş sürecindeyken NASA bugün ilginç bir projeye imza attığını açıkladı. National Aeronautics and Space Administration, Ay’da evet yanlış okumadını Ay’da 4G altyapısı kurmak için düğmeye bastı.

Ay’da işlevsel bir üs inşa etme yarışı, NASA’nın geçtiğimiz günlerde birçok özel şirkete verdiği 370 milyon dolarlık yeni sözleşmelerle birlikte kızışıyor. Bunlar arasında, aydaki ilk LTE / 4G hücresel iletişim ağını kurmak için Nokia Bell Labs’a verilen 14,1 milyon dolarlık bir sözleşme yer alıyor.

NASA ile Nokia Ay’da 4G altyapısı kurmak için güçlerini birleştiriyor1

Bu alandaki endüstri lideri uzmanlıkları dikkate alınarak, ayda bir iletişim ağı kurma sözleşmesinin Nokia’ya verilmesi şaşırtıcı değil. Nokia, 4G teknolojilerinin birçok pazarda uygulanmasından sorumlu ve şimdi 5G ağlarının dağıtımından da sorumlu.

Ay üzerinde iyi kurulmuş bir 4G ağı, aya iniş yapanlar, geziciler, habitatlar ve ayrıca astronotlar arasındaki iletişimi geliştirmeye yardımcı olacak. Reuter’ın kaynaklarına göre; sistem uzay aracını da kapsayacak. NASA finansmanı ile Nokia, güvenilir, yüksek oranlı iletişimi desteklemek için karasal teknolojinin ay ortamı için nasıl değiştirilebileceğine bakacak.

Bu proje, NASA’nın 2028 yılına kadar astronotların yaşayabileceği ve çalışabileceği bir ay üssü kurma hedefi için duyurduğu birçok projeden biri olacak. NASA’nın duyurduğu diğer sözleşmelerden bazıları SpaceX ve United Launch gibi uzay şirketlerini içeriyor.

NASA

Uzay için yapılmış en büyük hamlelerden biri olacak olan 4G altyapısının bundan 10 yıl sonra resmi olarak faaliyete geçmesi bekleniyor. 4G sayesinde dünya ile olan iletişim özellikle de verilerin dünyaya hızlı aktarılmasında büyük bir adım atılmış olacak.

Ülkemizde hala bazı noktalarda hattın bile çekmediğini düşünürsek, NASA’nın dünyevi işleri bırakıp Ay’a altyapı kurmasının ne kadar büyük bir hamle olduğunu anlayabilirsiniz.

Cem Yılmaz’ın GORA filmindeki uzaylılar tarafından kaçırılıp, Türkiye’deki arkadaşını telefonla arama sahnesi çok yakında gerçek olacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler

>> Almanya 5G konusunda Huawei ile anlaştı!

>> Nokia Ticari 5G SA Özel Kablosuz Ağ Çözümlerini Duyurdu


CEVAP VER