NASA Mars Helikopteri Ne Zaman Uçuşa Başlayacak: İşte Herkesin Merak Ettiği Sorunun Cevabı

Mars kuzey ışıkları

NASA Mars helikopteri ile alakalı her geçen gün yeni bir detay ortaya çıkıyor. Bu helikopter tarihte ilk olsa bile ne yazık ki bir türlü çalıştırılamadı. Hadi gelin onun ilk uçuş tarihine ve diğer detaylara birlikte bakalım.

.

NASA tarafından geliştirilen uzay araçları genellikle tarihi rekorlar kırması ile biliniyor. 18 Şubat 2021’de Mars yüzeyine iniş yapan perseverance uzay aracı büyük bir coşku yaratmıştı. İnsanlığın gezegenler arası yolculuk yapabilen bir ırka dönüşmesini sağlayabilecek bu proje çeşitli aşamalardan oluşuyordu. Bu aşamalardan ilki uzay helikopterinin kullanılmasıydı.

NASA tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında 14 Nisan 2021 tarihinde bu helikopter fırlatılacaktı. Fakat her şey istenildiği gibi devam etmedi. Uçuş her ne kadar en erken 14 Nisan olarak belirlense bile yine de bazı yazılımsal problemler ortaya çıktı. Ayrıca kızıl gezegen içerisinde devam eden bazı hava koşulları buna engel oldu.

NASA Mars helikopteri uçuş tarihi sonunda açıklandı

NASA yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre bu helikopterin yüksek hızlı pervane testini başarıyla geçtiği ifade edildi. Yani yazılımsal problemleri büyük oranda giderildi. Böylece çalıştırılması için neredeyse hiçbir sorun kalmadı. Ingenuity ismi ile bilinen bu helikopter yüksek hızlı pervanelere sahip.

NASA Mars helikopteri

Bu pervaneler hızlı bir şekilde çalıştığı için helikoptere manevra özelliği sunuyor. Helikopterin 19 Nisan 2021 tarihinde 30 saniye kadar havalanarak yüzeye ineceği söylendi. Yani NASA bu uzay aracının sadece kısa bir süre için havalanacağını ifade etti. Böylece aşama aşama kullanım başlatılmış olacak. İlk etapta 30 saniye havalansa bile ilerleyen zamanlarda bu süre artırılacak. Uzay helikopterinin Mars gezegeninde rahatça gezmesi amaçlanıyor.

İnsanlığın başka gezegende kullandığı ilk helikopter

Bugüne kadar uzay araçları ve çeşitli araştırma ekipmanları Mars yüzeyinde dolaştı. Fakat ilk defa Mars’ta uçabilen bir helikopter üretildi. Bu helikopterin Mars atmosferinde uçacak olması büyük bir ilke imza atacak. Peki siz Mars helikopteri ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Mars Helikopteri Kullanıma Hazır Hale Geldi: İnsanlık Tarihinde Bir İlk Yaşanacak

>> SpaceX Starlink İçin 60 Uydu Daha Gönderdi: Yakında İnternet Sağlayacak


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here