NASA Uzay Aracının Teknolojisi Sizi Çok Şaşırtacak: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar

Elon Musk yeni Mars

NASA uzay aracının teknolojisi herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Muhtemelen çok yüksek bir teknoloji kullanıldığını düşünebilirsiniz. Ancak hiç öyle beklediğimiz gibi değil. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

NASA uzay aracı Perseverance, dünyanın en gelişmiş cihazlarından bir tanesi olması gerekiyor. Özellikle de işlemcinin son derece üst düzey bir kategoride yer alması bekleniyor. Sonuç olarak çağının ötesinde olduğu bile söylenebilecek bu tür araçlarda kullanılan işlemciler ne yazık ki tahmin edildiği kadar yüksek değil.

NASA tarafından geliştirilen bu araç insanlığın geleceğini belirleyecek. Mars’ta koloni gibi uçuk fikirler bu tür projeler ile hayat bulabilecek. Özellikle de gönderilen aracın ortaya çıkaracağı kimi detaylar insanlığa iyi yol gösterebilir. Ancak bu araç ile ilgili 1998 model işlemci kullanması dışında hiçbir problem yok.

NASA uzay aracının teknolojisi bakın nelerden oluşuyor?

Evrenin yaşama ihtimali en yüksek gezegenleri içerisinde ilk sıralarda yer alan Mars ne yazık ki çok zorlu şartlara sahip. Oraya ulaşmak için bile çok fazla efor harcanması gerekiyor. NASA tarafından geliştirilen Mars aracı bu zorluğu kaldırabilecek düzeyde. Donanım açısından radyasyon ve sıcaklık gibi etkilere fazlasıyla dayanıklı.

NASA uzay aracının teknolojisi

NASA tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bu uzay araçları için PowerPC 750 işlemci kullanılmasına karar verildi. Bu işlemciler son derece eski. 1998 yılında piyasaya sürülen Apple iMac G3 cihazları için kullanılmıştı. böylesine eski bir işlemci Mars görevinde yer aldı. Peki NASA neden böyle bir tercihte bulundu.

NASA için dayanıklılık daha önemli

NASA tarafından geliştirilen araçlarda en önemli problem ne yazık ki dayanıklılık. Eğer radyasyon ve diğer etkenlere karşı dayanıklı donanımlar ve işlemciler kullanılmazsa çok hızlı bir şekilde deformasyon yaşanabilir. Kurum bu nedenle eski ama kendisini ispatlamış donanımlar tercih ediyor.

Şu anda Mars görevi için kullanılan işlemci ve diğer donanımlar 125 santigrat dereceye kadar çalışabiliyor. Ayrıca radyasyon konusunda da büyük bir dayanıklılığa sahip. Peki siz NASA tarafından kullanılan bu eski teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Hazine Bakanlığı Kripto Para Vergisi Getirebilir: İşte Merak Edilen Detaylar

>> ABD en büyük istenmeyen e-posta kaynağı, Almanya ise en büyük kurban