NASA Uzayda Maden Arama Yarışmaları Düzenliyor

NASA uzayda maden arama

NASA uzayda maden arama yarışmaları için kolları sıvadı. İlk çalışmasını ayda gerçekleştirecek olan kuruluş verimli olmaya gayret gösteriyor.

Dünya üzerindeki yeraltı kaynaklarının yavaş yavaş tükendiği artık çok açık. Her ne kadar birçok kurum ve kuruluş temiz enerji için solar sistemleri tercih etse bile yine de bu pek yeterli olmuyor. Güneş enerjisi tüm dünyaya yetecek kadar enerji sağlayamıyor. Çin bu nedenle hidrojen kaynaklı enerji üretim çalışmalarına girişti.

NASA ise yeni bazı araştırmalara destek veriyor. Gözünü uzaya çeviren NASA yeraltı kaynakları için verimli merkezler arıyor. Ayda gerçekleşecek olan maden araştırma faaliyetleri için hazırlıklarını tamamlamak üzere. Ancak Ay yüzeyinde maden arama faaliyetleri gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay değil.

NASA uzayda maden arayacak

Dünyanın en büyük uzay kuruluşu olarak bilinen NASA, Lunabotics yarışmaları düzenliyor. Ay yüzeyi ve altında çalışma yapacak olan robotik sistemler geliştirilmeye çalışılıyor. 39 farklı üniversiteden gelen takımlar Ay yüzeyini oluşturan regolit ismi verilen malzemeyi kazıyacak.

NASA uzayda maden arama

Ay yüzeyinin kazınarak madenlerin ortaya çıkarılması için geniş bir çalışma ekibi oluşturuluyor. Özel robotlar tasarlayan ekipler NASA teknolojisinden yararlanacak. Başarılı olacak takımlar NASA ile birlikte çalışabilecek. Sadece bu bile çok büyük bir motivasyon oluşturuyor.

Ay yüzeyinde daha fazla maden araştırması yapılacak

ABD Uzay Ajansı Ay yüzeyinde çok daha fazla maden araştırması yapmak istiyor. NASA uzayda maden arama faaliyetleri için üniversitelerle işbirliğine gitti. Ekipler çeşitli simülasyonlar ile adeta Ay’da maden araması yapıyor gibi çalışmalar düzenliyor.

Kennedy uzay merkezi başarılı üniversitelere kapılarını açacak. Bu üniversitede araştırmalar yapan gruplar uzay araştırmaları için bu üs ile anlaşacak. Böylece hem üniversiteler kendi bilgi ve birikimlerini arttıracak hem de bunları başka platformlara aktarabilecek. NASA uzayda maden arama faaliyetleri kazançlı olacak.

Ancak uzayda maden arama faaliyetlerinin ürkütücü sonuçlar doğurmasından da endişe duyuluyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Büyük bir meteor Dünya’ya doğru hızla yaklaşıyor: NASA önemli bir açıklama yaptı

>> NASA Lazerli Dosya İletimi Sağlayacak: Devrim Gibi Teknoloji