USB-C Girişi Zorunlu Oluyor: iPhone’cular Üzgün!

iPhone 14 Pro Max

USB-C girişinin akıllı telefonlarda zorunlu olacağına dair söylentiler ortaya çıktı. Bu doğrultuda yeni iPhone modelleri Lightning girişine veda edebilir.

Yıllardır iPhone modellerinin Type-C girişine sahip olup olmayacağına dair tartışmalar bulunuyord­u. Kullanıcılar her ne kadar yeni modellerin Type-C girişine sahip olmasını istese de Apple’ın piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde lightning girişi kullanılmaya devam edild­i. Fakat Apple’ın iPad modellerinde Type-C girişine yer verdiğini görmekteyiz. Her ne kadar iPad modellerinde Type-C girişine yer veri­lse de, Apple, iPhone serisinde inatçı bir tavır sergiliy­o­­r. AB ise piyasaya sürülen tüm küçük ve orta ölçekli teknolojik cihazlar için USB-C girişinin standart haline getirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Sonunda iPhone modellerini de ilgilendirecek söylenti ortaya çıktı. Artık akıllı telefonlarda US­B-C girişi standart haline getirilebilir. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

USB-C Girişi Zorunlu Oluyor: iPhone’cular Üzgün!

Avrupa Birliği tarafında, 2014 yılından beri US­B-C girişinin benimsendiğini belirtelim. 8 yıldır piyasaya sürülen küçük ve orta ölçekli teknolojik aletlerin %90’ında US­B-C girişi bulunuyor. Bu durumun standart haline getirilmesinin, evrensellik tarafında önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Fakat Dünya’da en çok kullanılan akıllı telefonlardan biri olan Apple’ın iPhone serisi modelleri, yıllardır Lightning girişinden vazgeçmiyor. Uzun süredir söz konusu modellerin artık USB-C girişi ile geleceğine, hatta bundan sonra piyasaya sürülecek Apple modellerinde Lightning girişine yer verilmeyeceği iddia ediliyordu. Ne yazık ki Apple’ın giriş çıkışlar konusunda kararlı davrandığını ve davranışından vazgeçmediğini belirtelim.

USB-C Girişi

Bazı ülkelerde USB-C girişi zorunlu olmaya başladı. Brezilya, USB-C girişini zorunlu hale getirmeyi düşünüyor. Bu sayede teknolojik cihazların, güç veya veri aktarımı girişi standart hale gelecek. Fakat Apple’ın, AB’nin bu kararlara alacağı tutum hakkında henüz ortaya çıkan bir detay bulunmuyor. Fakat artık işlerin ciddiye bindiğini belirtelim. Yani yeni iPhone modelleri konusunda, Apple’ın ciddi bir adım atacağı iddia ediliyor. Özellikle bazı kaynaklar tarafından, 2025-2026 yıllarında piyasaya sürülecek olan iPhone modellerinde USB-C girişinin zorunlu olacağı iddia ediliyor. Önümüzdeki günlerde yeni ayrıntılar ortaya çıkacaktır.

İlgili Haberler

>> 24 Saatte İş Türkiye ile Latin Amerika arasındaki köprü oluyor

>> Huawei Mate 50 Pro Ortaya Çıktı: Adam Geldi Adam!