Netflix Uzamsal Ses Özelliğini Sundu. Peki Bu Nedir Ve Hangi İçerikler Destekleniyor?

Netflix, platformun sunduğu işitsel detayların daha kaliteli tüketilebilmesi için spatial audio, yani uzamsal ses özelliğini hazırladı. An itibarıyla pek çok Netflix orijinal serisinde bu özelliğe destek veriliyor. Şimdi biraz daha detaya inelim.

Popüler video streaming platformu Netflix, orijinal içeriklerinin daha etkileyici işitsel detaylarla izleyicilerle buluşabilmesi için uzamsal ses özelliğini kullanıma sundu.

“Peki Netflix ‘te şu an hangi yapımlarda spatial audio, yani uzamsal ses özelliği var?” Bu özelliğin olup olmadığını nasıl anlayacağız?”

Bu sorulara yanıt bulmak oldukça kolay.

Şu an platformda “Stranger Things,” “The Adam Project,” “Red Notice,” “The Witcher” ve “Locke & Key” gibi yapımlar uzamsal ses desteği sunuyor. Bunların haricinde, arama çubuğuna “spatial audio” ya da “uzamsal ses” yazarak aratma yaptığınızda da destekli sonuçları görebilirsiniz.

Netflix Uzamsal Ses Özelliğini Sundu. Peki Bu Nedir Ve Hangi İçerikler Destekleniyor?

“Peki spatial audio – uzamsal ses nedir, ne işe yarar?”

Kısaca belirtmek gerekirse, izlediğiniz içeriğin sesleri surround olarak, yani etrafınızı sarıyormuşçasına simüle edilir. Böylece sanki sinemada izliyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz. Başınızın hemen üstünden bir kuş geçiyor ya da sol yan tarafınızdan hızla bir motor geçiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Kafa hareketlerinize göre seslerin düzenlenmesi, her daim en iyi tecrübeyi yaşayabilmenize imkân sunmuş oluyor.

Techcrunch’taki bilgilere göre Netlix, bu özelliği tüm abonelerine sunuyor, abonelik sınıfı ayrımı yok. Dikkat çekici bir detay ise, normalde uzamsal ses desteği sunmayan TV ve kulaklıklarda da bu özelliğin kullanılabileceğinin belirtilmesi. Netflix, bu noktada Sennheiser’ın AMBEO teknolojisini lisanslamıştı ve bu sayede 2 kanallı stereo donanımlar üzerinden de benzer etki yaratılabiliyor.

Şu an Netflix’te ne izleyebilirim?” diyorsanız…

Stranger Things dizisinin 4. sezonu, yakın zamanda yayımlandı ve çok popüler. Önceki sezonlara kıyasla çok daha uzun bölümler barındıran sezon, aynı zamanda heyecan düzeyi ve görsel kalitesiyle de izleyicileri etkiliyor. Eğer nerd olarak nitelendirilen izleyicilerdenseniz; gerek müzik, gerekse de sinema dünyasına yönelik pek çok irili ufaklı sürpriz detayı da göreceksiniz.

Tabii şimdiden 5. sezon için çalışmaların başladığını ve final bölümünün tıpkı Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü tadında olacağını söyleyelim. En azından yetkililer şimdilik böyle düşünüyor.

İlgili Haberler

>> Twitter ‘a Heyecan Verici Yeni Özellik Geliyor!