RTÜK ve Netflix Sansür Yüzünden Tekrar Kapışabilir

Spotify ve RTÜK arasında

Türkiye’de RTÜK ve Netflix sansür tartışmaları çok büyük sorunlara yol açıyor. Sansür kelimesini kullanmayı sevmeyen RTÜK, birçok talepte bulundu. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Dünyanın en büyük yayıncı kuruluşları içerisinde yer alan Netflix, her ülkede farklı prosedürler uyguluyor. Her ne kadar tek standart üzerinden gitmeye çalışsa bile yine de bazı politikalarını gevşetmek zorunda kalabiliyor. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, geçtiğimiz günlerde Netflix ile alakalı son derece önemli açıklamalar yaptı. 

Anlattıkları üzerinden gidersek ikilinin tekrar karşı karşıya gelme gibi bir durumları olduğunu görebiliriz. Elbette bu açık açık ifade edilmese bile yine ihtimallerin çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Peki ne oldu da RTÜK başkanı ile alakalı böyle bir ihtimal ortaya çıktı?

RTÜK ve Netflix sansür tartışmaları yeniden alevleniyor

Ebubekir Şahin tarafından yapılan açıklamalarda, “Netflx nihayetinde ticari bir kuruluş. Türkiye’den kar ederken, regülasyon kurumuyla tartışmak istemezler” gibi ifadelere yer verildi. Bu aslında açık bir uyarıydı. Hatırlayacağınız üzere “AŞK 101” dizisi bir ara aşırı bir tepki almıştı. Bunun üzerine RTÜK bazı sansürlere boyun eğmek zorunda kaldı.

RTÜK ve Netflix sansür

Her ne kadar “sansür” kelimesini RTÜK kabul etmese bile yine de kafalarda ciddi soru işaretleri var. Ebubekir Şahin tarafından yapılan açıklamalarda, milli değerler vurgusu ön planda. RTÜK ve Netflix sansür tartışmalarının gölgesinde konuşan Şahin, milli değerler ve milli güvenlik konusunda dikkatli olunmasını talep etti.

Hatırlayacağınız üzere AŞK101 dizisinde Osman karakteri eşcinsel olması nedeniyle çok sert eleştirilmişti. Ahlaki değerlere uygun olmadığı düşünülen bu karakter için RTÜK aşırı baskı yaptı. Bunun üzerine Netflix bazı “politika gevşetmeleri” gerçekleştirdi. RTÜK başkanı tarafından yapılan açıklamalarda, bu platforma yönelik baskıların devam edebileceği anlaşılıyor. 

Şahin, irtibatta olduklarını ve içeriklerle ilgili sorun olduğunda kendilerine hemen bildirdiklerini ifade etti. “RTÜK ve Netflix sansür tartışmaları” çok daha uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor. Sizce bu ikili arasında yaşanan tartışmalar daha fazla uzar mı? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Ercüment Çözer Saygı Dizisi İlk Fragmanı Yayınlandı! (Video)

>> Cem Yılmaz Erşan Kuneri Dizisi Bakın Nerede Yayınlanacak: Kararını Verdi!