Maliye Bakanlığı Kripto Paralar Hakkında Bomba Açıklamalar Yaptı

Çılgın Bitcoin tahmini

Maliye Bakanlığı kripto paralar ile ilgili son derece önemli açıklamalar yaptı. Birçok kişi bu açıklamaları vergi ile bağlantılı buldu. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Kripto paralar özellikle şu dönemlerde herkesin gündeminde. Henüz çok yeni bir teknoloji olması onun değerini büyük oranda aşağıda tutuyor. Fakat bütün kripto para türlerinin ciddi potansiyel barındırdığını söyleyebiliriz. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan konu ile ilgili son derece önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yaptığı açıklamalarda öncelikle bu yeni teknoloji için bakan yardımcısını görevlendirildiğini söyledi. Böylece kripto para türleri çok ciddi anlamda yasal zemine oturabilecek. Şu anda devletler dijital varlıkları tanımlamaya çalışıyor. Fakat işleri pek kolay değil. Öncelikle konu ile ilgili yasal bir mevzuat oluşturulması şart.

Maliye Bakanlığı kripto paralar için çalışmalarını devam ettiriyor

Bakan Elvan tarafından yapılan açıklamalarda, “Bir yol haritası oluşturuldu. Bunun üç temel bileşeni var. Bunlardan bir tanesi teknolojik altyapı konusu, ikincisi hukuki alt yapı, üçüncüsü de mali altyapı. Dijital parada, teknolojik altyapı, hukuki altyapı ve iktisadi ve mali altyapı çalışmaları yapacağız” ifadelerine yer verildi.

Maliye Bakanlığı kripto paralar

Onun yaptığı açıklamalar içerisinde en çok dikkat çekeni hiç şüphesiz kaygı duymaları ile ilgili olandı. Sözlerinde bu teknoloji ile ilgili büyük kaygı duyduklarını ifade etti. Haberi görenler yeni bir vergi mi geliyor düşüncesine kapıldı. İşin aslına bakacak olursak bunun sadece vergi ile ilgili olmadığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda piyasaya düzen getirilmek isteniyor.

Güçlü bir teknolojik altyapı kurulmak isteniyor

Blockchain teknolojisi üst düzey bir donanım ve sistem becerisi istiyor. Bu nedenle devletler kripto paraları tanımlamakta çok büyük güçlük çekiyor. Fazlasıyla yoğun bir şekilde teknik terimler bilinmesi şart aksi halde başa çıkmak pek kolay değil.

Maliye Bakanlığı kripto paralar ile ilgili çalışmalarını daha kapsamlı hale getirecek. Ancak bunun için hukuksal ve teknolojik altyapının büyük oranda güçlendirilmesi şart. Peki sizce kripto para piyasası devlet yetkilileri tarafından düzenlenmeli mi?

İlgili Haberler:

>> Çinli Kripto Para Dolandırıcıları Akıllara Zarar Bir Tezgah Kurdu!

>> Bethesda Oyunları Xbox Series X FPS Boost Özelliği Alıyor