Uzay Turizmi Aralık Ayında Başlıyor: İlk Uzay Turistleri Çok Heyecanlı

NASA ve Çin arasında

Uzay turizmi Aralık ayında neredeyse kesin olarak başlayacak. Özellikle son dönemlerde bu kategorinin çok popüler olacağı tahmin ediliyor. İşte merak edilen bütün detaylar.

Bugüne kadar birçok astronot uzaya gitti. Elbette buralarda araştırma yapmak için çeşitli uzay araçları ile gönderildiler. Ancak bugüne kadar ilk defa bir turist uzaya gönderilecek. Astronotlar daha çok uzay istasyonu gibi bölümlere gidiyor. Buralarda çeşitli bilimsel araştırmalar gerçekleştiriyorlar. Uzay turisti ise bunları yapmayacak.

Japon milyarder Yusaku Maezawa dünyanın ilk uzay turisti olmayı planlanıyor. Kendisi yepyeni bir sektörün fitilini ateşleyecek. İlk olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek. Hemen ardından Ay yüzeyinde bir yolculuğa başlayacak. Kısacası kendisi ilk özel insan olacak diyebiliriz.

Uzay turizmi Aralık ayında büyük heyecan yaratacak

Yusaku Maezawa ilk olarak Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezinde kamp eğitimi alacak. Ona uzay ile alakalı birçok bilgi verilecek. Yaklaşık olarak 5 ay gibi bir süresi bulunacak. Bu süre içerisinde uzay ile alakalı tüm eğitimlerini tamamlamış olması gerekiyor. 8 Aralıkta Soyuz MS-20 uzay aracı onun yolculuğunun başlangıcı olacak.

Uzay turizmi Aralık ayında

Ünlü girişimcinin uzay turizmi yaklaşık olarak 12 gün devam edecek. Onunla bu anlaşmaya aracılık eden uzay taşımacılığı şirketi Virginia merkezli Space Adventures olacak. Ayrıca kendisine bir asistan yardımcı olacak. Bu asistanın prodüksiyon yardımcısı olması bekleniyor. Ünlü girişimci tarafından yapılan açıklamada uzayda birkaç video çekmek istediği ortaya çıktı. Kendisi bu videoları YouTube üzerinden paylaşacak.

Uzay turizminin daha fazla yaygınlaşması bekleniyor

ABD, Kanada ve İsrail gibi ülkelerden iş insanları uzay istasyonunu ziyaret etmeyi planlıyor. Bunların yaklaşık olarak her birisi için 55 milyon dolar talep edildiği ifade ediliyor. Kısacası uzay turizmi şimdilik sadece milyarderler için olacak.

2021 yılında özel uzay uçuşları ile birlikte yepyeni bir sayfa açılması bekleniyor. 2023 yılında artık turistler Ay seyahati yapabilecek. Kısacası son zamanların en heyecanlı dönemlerinden birisini yaşıyoruz. Peki siz uzay turizmi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> NASA Mars’ta hayatın başlamasına neden olabilir: Perseverance beraberinde bakteri götürdü mü?

>> NASA ve SpaceX Projeleri İptal Etmek Zorunda Kaldı: Jeff Bezos Kıskançlığı Gündemde