Otomobiller Neden Zamlanıyor? İşte Yanıtı!

Otomobiller Neden Zamlanıyor? İşte Yanıtı!

otomobiller neden zamlanıyor

Herkesin en çok merak ettiği sorulardan birisi de otomobiller neden zamlanıyor konusudur. Hatırlayacağınız üzere bundan kısa bir süre önce 6 otomobil firması ile ilgili kredi paketinden engelleme kararı verilmişti. Şimdi ise bu firmaların aslında kendi istekleri doğrultusunda zam yapmadığı ortaya çıktı. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Kamu bankaları 6 otomotiv devi için düşük faizli kredi paketi vermeyeceğini söyledi. Döviz kurları nedeniyle arttığı düşünülen zamlar aslında çok daha farklı bir faktörün etkisi altında. Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Renault ve Toyota marka araçları, aslında ÖTV nedeniyle bu kadar zamlanmadı. Elbette dövizin etkisi yüksek olsa bile yine de ÖTV zamları çok ciddi bir seviyeye ulaştı.

Otomobiller neden zamlanıyor? Zamlar devam edecek mi?

Bunu örneklerle açıklamak çok daha akılda kalıcı olacaktır. Honda Civic’in 1.5 VTEC Turbo Executive Plus AT modeli bundan sadece 6 ay kadar önce 193.400 TL fiyatına sahipti. araca gelen yüzde 12,2’lik fiyat artışının ardından otomobilin liste fiyatı 217.038 TL’ye çıktı ve çıplak fiyatı 120.000 TL civarlarına kadar ulaşarak rekor kırdı. ÖTV dilimi %50’den %60’a çıkarılınca ise fiyatı adeta göklere çıktı. Ayrıca yeni zamların gelmeyeceği ile ilgili de herhangi bir açıklama yapılmadı.

otomobiller neden zamlanıyor

Salgın nedeniyle araç fiyatlarında nasıl bir değişim olacağı bilinmiyor. Özellikle de otomotiv devleri bile bu konuda kararsız. Otomobiller neden zamlanıyor sorusu ise vatandaşların sürekli aklında. ÖTV miktarının %50 civarından %60’a çıkması bunda büyük etkiye sahip. Bu konudaki devlet yetkililerinin sessiz kalması ise araçlarla ilgili yeni kararların alınmasını engelliyor. Ayrıca büyük bir borç yükünün oluşturulması da engellenmeye çalışılıyor. 

Henüz hiçkimse pandemi sonrası neler olacağını kestiremiyor. Özellikle devlet teşviki verilirse fiyatlarda biraz düşüş yaşanabilir. Otomobiller neden zamlanıyor sorusu yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı açık hale geldi. Yani devlet ÖTV zamlarında düşüş kararı verirse bu sektör canlanabilir. Sizce otomotiv sektörü nereye doğru gidiyor? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> TOGG çıktığında almayı düşünür müsünüz? Bakın Katılımcılar Ne Söyledi?

>> Volvo Cars Tech Fund blockchain teknoloji şirketi Circulor’a yatırım yaptı!

 


CEVAP VER