Otomobillere Zam Geldi: ÖTV 4 Kat Zamlandı!

Audi araç üretimi

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kararı ile birlikte otomobillere zam geldi. ÖTV yaklaşık olarak 4 kat artış gösterdi. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Her geçen gün fiyatı daha fazla artan otomobiller bu defa beklentilerin üzerine çıktı. Hatırlayacağınız üzere cumhurbaşkanlığı tarafından bir açıklama yapılmıştı. Buna göre elektrikli araçlar ile ilgili teşvik amacıyla bazı indirimler yapılacaktı. Böylece çevreci bir tutum takınıldığı gösterilmek istendi. Ancak ne yazık ki istenilen başarı elde edilemedi.

Dünya genelinde özellikle de Kuzey Avrupa ülkelerinde elektrikli araçlar fazlasıyla teşvik ediliyor. Hatta bunun için vergilerde çok daha fazla indirim yapılıyor. Böylece insanların çevreci araçlara yönelmesi sağlanıyor. Özel Tüketim Vergisi olarak bilinen vergi ise daha düşük miktarda tutuluyor.

Elektrikli otomobillere zam geldi

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararlara göre motor gücü 85 kW düzeyine kadar olan araçlar için yüzde 3 olan ÖTV miktarı yüzde 10 seviyesine yükseltildi. Bu gerçekten de fazlasıyla yüksek bir artış oldu. Elbette bununla da bitmedi.

otomobillere zam

Motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında olan araçların ÖTV oranı yüzde 7 seviyesinden yüzde 25 düzeyine kadar çıkartıldı.
Ayrıca 120 kW üzerinde olan motor gücüne sahip elektrikli araçlar için ÖTV miktarı yüzde 15 seviyesinden yüzde 60 düzeyine kadar yükseltildi.

Böylece hangi motor tipi olursa olsun elektrikli otomobillere zam geldi ve bu durum vatandaşta soru işareti yarattı.

Elektrikli araçlar vergisi neden zamlandı?

Şu anda herkes devletin teşvik vereceğini söylemesine rağmen yüzde 400 oranında ÖTV artışına gitmesine bir türlü anlam veremiyor. Normal şartlarda bu kadar yüksek artışlar yerine kademe kademe rakamları büyütme stratejisi izlenir. Fakat bu sefer bunun tam aksine birden zam yapıldı.

Konuyla alakalı henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Türkiye’de elektrikli ve hibrit otomobillerin oranı yüzde 3.8 seviyesinde ve muhtemelen bu ÖTV artışı ile birlikte bu seviyeden fazla yükselemeyecek. Elektrikli otomobillere zam geldi haberi ile ilgili kısa bir süre içerisinde açıklama yapılacaktır konu ile alakalı gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Otomobil Üretimi Düşmeye Başladı: Araç Fiyatları Yükselebilir!

>> En Çok Satan Otomobil Markası Bakın Hangisi Oldu!