Otomotiv Dünyasında Heyecanlı Gelişmeler Yaşanıyor (9 – 16 Ocak)

2022 otomobil yıldızı

Otomotiv dünyasında heyecanlı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu gelişmeler ile birlikte otomobil dünyası yeniden şekilleniyor. Peki bu hafta neler yaşandı?

Özellikle son yıllarda otomotiv dünyası normalden çok daha hızlı bir şekilde değişiyor. Bunun en önemli nedeni hiç şüphesiz teknolojinin getirdiği bazı farklılıklar. Ayrıca çip krizi ve otonom sistemler otomotiv dünyasında çok daha büyük bir heyecan oluşmasını sağladı.

Bu hafta yaşananlar ise daha çok yeni araçlar ile ilgili. Özellikle Tesla hakkında yaşanan gelişme kaygı verici.

Otomotiv dünyasında heyecanlı gelişmeler: CyberTruck ve Citroen C5 Aircross

Otomotiv dünyasının bu haftaki ilk gelişmesi Tesla CyberTruck ile ilgili. Bu araç uzun bir süredir piyasaya sunulmadı. Tanıtımından sonra aradan çok uzun bir zaman geçti. Fakat buna rağmen piyasada henüz yer edinemiyor. Daha doğrusu üretimi yapılmıyor. 2022 yılında üretileceği söylenmesine rağmen internet sitesinden bununla ilgili detay kaldırıldı.

Otomotiv dünyasında heyecanlı gelişmeler

Bu haftanın önemli gelişmelerinden bir diğeri ise Citroen C5 Aircross modelinin çıkışı ile ilgili. Bu araç 2022 yılının yaz başlarında sürücülerle buluşacak. İç tasarımda dikkat çeken yeniliklere sahip olan bu aracın dış tasarımda ise kullanıcıların beğenisini kazanabilecek düzeye ulaştığı görülüyor.

ÖTV düzenlemesi ve yerli araçlar

Bu haftanın en önemli konulardan bir diğeri ÖTV düzenlemesi ile ilgili. ÖTV’de yapılan yeni düzenleme sayesinde araç fiyatlarında yüzde 10 civarında bir düşüş yaşandı. Böylece daha makul seviyelere çekildi. Ancak döviz kuru nedeniyle fiyatları henüz istenen seviyeye ulaşamadı. Araçların alınabilir seviyeye gelmesi için yeni vergi düzenlemeleride şart.

Türkiye’de üretilen yerli araçlara baktığımızda akıllara ilk olarak Fiat egea geliyor. Ancak ortaya çıkan son detaylara göre Türkiye’nin en yerli otomobili Hyundai i10 oldu. Renault ve Tofaş en yerli diğer otomobilleri olarak kayıtlara geçti. Peki bu hafta sizin en beğendiğiniz otomotiv haberi hangisi oldu? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> BMW Otomobil Rengini Değiştiren Teknolojisiyle Büyük Şaşkınlık Yarattı (Video)

>> Renault Elektrikli Otomobil Satışında Devrim Yaratacak: Sadece Elektrikli Araç