PC satışları 2019 yılında tavan yaptı!

PC satışları 2019 yılında tavan yaptı!

PC satışları

PC satışları Gartner ve IDC’nin raporlarına göre 2019 yılında son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İşte detaylar.

Gartner ve IDC’ye göre; 2019 yılı, PC endüstrisi için olukça verimli geçti. Gartner, yedi yılda ilk kez küresel PC pazarının tüm yıl boyunca büyüme kaydettiğini söylüyor.

IDC, 2019’un sonuçlarının; 2011’de pazarın yüzde 1,7 büyümesinden beri en iyi sonuçlar olduğunu belirtiyor.

IDC’ye göre; masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve iş istasyonları da dahil olmak üzere PC’lere yönelik sevkiyatlar yıllık yüzde 2,7 büyüdü.

Gartner’ın raporlarına göre bu rakamlar yıl boyunca sadece yüzde 0,6 büyüme gösterdi. Ancak her iki araştırma firması da 2019’un 4. çeyreğinde toplam PC sevkiyat sayısını 70 milyondan fazla olduğunu söylüyor.

PC satışları

IDC’nin verilerine dayanarak, PC pazarı 2019’un dördüncü çeyreğinde yıllık yüzde 4,8 büyüme gösterdi. Gartner, dünya çapında PC sevkiyatlarının 2019’un dördüncü çeyreğinde 2018’in dördüncü çeyreğine göre yüzde 2,3 oranında büyüdüğünü söylüyor.

Gartner, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve ultra taşınabilir Microsoft Surface gibi primler hesaba katmış ancak Chromebook ve iPad’leri bu sınıfa dahil etmemiş.

Her iki firma da geçen yılki pazar büyümesinin Windows 7’den Windows 10 bilgisayarlara geçiş yapan işletmelerden kaynaklandığını açıklıyor.

iPhone 12 gerçek 5G ile gelecek!

Daha eski işletim sistemi artık 14 Ocak’tan sonra güvenlik güncellemelerini almayacak. Bu yüzden 2020 yılında da PC satışlarında büyük bir artış olacağı söyleniyor.


CEVAP VER