Sony Housemarque İsimli Oyun Geliştirici Firmayı Bünyesine Kattı

Sony PlayStation ve Netflix

Returnal ile tanınan Finlandiyalı Housemarque oyun firması Sony bünyesine katılıyor. Böylece Microsoft’un ses getiren satın alımlarına PlayStation tarafında yanıt geldi. Gelişmenin detayları haberimizde…

.

PlayStation 5’e özel çıkan Returnal’ı geliştiren firma Sony çatısı altına girdi. Özetle Housemarque alımı hakkındaki açıklama bugün geldi. Açıklamayı Sony Twitter üzerinden gerçekleştirdi. Ayrıca Sony, Bluepoint Games firmasını da satın aldığını açıkladı. Bu firma Demon’s Souls’un yeniden yapımını ortaya çıkaran firma olarak hatırlanacaktır.

Yapılan açıklamada PlayStation Studios’un başındaki isim Hermen Hulst’un ifadeleri yer aldı. Hulst, açıklamasında şunları söyledi:

“Housemarque’nin resmen PlayStation Studios’a katıldığını duyurmaktan heyecan duyuyorum! Çok yetenekli bir stüdyo ve geçmişlerinde çok iyi yapımlar var. Oynanış konusunda alanlarının en iyileri ve parlak bir geleceğe sahipler. Bunun bir parçası olmaktan daha mutlu olamazdık.”Housemarque, son dönemde PlayStation 3, PlayStation 4 ve PlayStation Portable için Super Stardust oyunlarıyla hatırlanacaktır. Ne var ki firma PC, iOS ve Xbox 360 başta olmak üzere birçok farklı platforma yapımlar da üretti. Son olarak firma bildiğiniz gibi Returnal ile karşımıza çıktı. Üçüncü şahız bakış açısıyla oynanan oyun 30 Nisan’da PlayStation 5 özelinde piyasaya çıkışını yaptı.

Housemarque’nin kurucularından Ilari Kuittinen de yaptığı açıklamayla gelişmeyi yorumladı:

“Stüdyomuza parlak bir gelecek ve güvenle yeni oyunlarımızı yapma şansı verdikleri için teşekkür ederim. Anlatım deneyiminde yeni tarzlar denemeye devam edeceğiz. Bununla birlik bu modern sanat türünde sınırları zorlamayı sürdüreceğiz.”

 

Housemarque ile birlikte Sony Bluepoint oyun stüdyosunu da alıyor

Sony cephesindeki tek önemli gelişme Housemarque ile sınırlı değildi. PlayStation’ın Japonya hesabından yapılan hata firmanın gelecek adımını da açık etti. Buna göre firmanın bölgesel hesabı Housemarque logosu yerine Bluepoint logosu yer alan bir görsel yayınladı. Böylece yapılan hata Sony’nin bir sonraki adımını öğrenmemize vesile oldu.

Sonuçta Bluepoint de Sony ile yakın ilişki içinde olan bir stüdyo. İlk olarak kendileri Demon’s Souls’un yeniden yapılan sürümünün ardındaki firma. Bununla birlikte; Shadow of the Colossus, Uncharted üçlemesi ve Flower oyunlarının yeniden yapımları da bu firmadan çıktı.

Uzman yorumları Sony’nin bu hamlelerinin son dönemde çok sayıda stüdyo alan Microsoft’a bir yanıt olduğu şeklinde. Ne var ki bir röportajında Hulst, bu görüşe katılmadığını söyledi. PlayStation’un önemli ismi Microsoft’un hamlelerini rastgele olmakla eleştirdi:

“Ben her zaman benzer değerlere ve benzer yaratıcı hedeflere sahip olan ekibimizle birlikte iyi çalışacak kişileri arıyorum. Yani bu ortalıkta dolaşıp rastgele satın alımlar yapmak değil.”

Diğer haberler:

>> 2021 Yeni Oyun Çıkış Rehberimizde Haziran’ı Uğurluyoruz

>> Korsan Oyunlar Madencilik Virüsü Bulaştırıyor: Bu Virüse Dikkat

. . . . .