Podcast Platformlarının Kralı Bakın Hangi Uygulama Oldu

Podcast platformlarının kralı

Podcast platformlarının kralı sonunda belli oldu. Özellikle son dönemlerde kıyasıya bir rekabetin olduğunu söyleyebiliriz. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Günümüzde podcast yapımları çok fazla takip ediliyor. Bu tür yapımların hem dinlendirici hem de bilgilendirici olduğunu söyleyebiliriz. İçerikleri yayınlayan platformlar bunun farkında olduğu için yeni podcast yapımlarına önem veriyor. Bu alanda en fazla rekabet eden iki şirket ise Spotify ve YouTube.

Podcast denilince akıllara genellikle ilk olarak Spotify geliyor. Ancak ortaya çıkan bazı detaylar bunun tam tersini gösterdi. Podcast konusunda son derece önemli olan YouTube hızlı bir şekilde Spotify uygulamasını geçmeyi başardı. Açıkçası kimse böyle bir sonuç geleceğini beklemiyordu.

Podcast platformlarının kralı YouTube oldu

Podcast konusunda önemli bir yere ulaşmayı başaran YouTube araştırma raporlarında kendisini ön plana çıkardı. Hız kesmeden devam eder rekabet sonuçlarına baktığımızda YouTube büyük bir başarı elde etti. Konuyla ilgili Voices isimli bir şirket araştırma gerçekleştirdi.

Podcast platformlarının kralı

Yapılan araştırmaya baktığımızda katılımcıların yüzde 57,8 gibi bir bölümü podcast programlarını dinlemek için YouTube kullandığını belirtti. Özellikle video formatındaki podcast yapımları daha fazla tercih ediliyor. Bu durum YouTube’un öne çıkmasını sağladı.

Çanlar Spotify için çalıyor

Konuyla ilgili yapılan ankete baktığımızda katılımcıların yüzde 53,6 gibi bir bölümünün Spotify kullandığını görüyoruz. Bu durum uygulamanın biraz daha öne çıkmasını sağladı. Apple ve Amazon gibi markalara ait olan podcast uygulamaları ise biraz daha arka planda kaldı.

YouTube her ne kadar premium olmadan arka planda oynatma desteği sunmasa bile yine de büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Podcast platformları üzerinden de yine bu kullanıcı kitlesini kontrol altında tutmayı başarıyor. Özellikle son dönemlerde Spotify gibi uygulamaları geçmesi güveni fazlasıyla arttırdı. Peki siz podcast yapımlarını dinlemek için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz. Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Podcast Abonelik Tarihi Belli Oldu: Kullanıcılar İyice Sabırsızlanmaya Başladı

>> Twitter Podcast Sekmesi İle Geliyor: İçerik Üretenler Kazanç Sağlayacak