Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 Piyasanın En Güçlüsü Olacak!

Snapdragon 8 Gen 2

Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 işlemcisi hakkında ilk ayrıntılar belli oldu. İşte amiral gemisi modellerde kullanılacak yonga hakkında sızdırılanlar.

Qualcomm’un amiral gemisi akıllı telefonlar için ürettiği yongaların zirvede olduğunu biliyoruz. Öyle ki, her hafta AnTuTu tarafından paylaşılan ‘En Güçlü Android Telefonlar’ listelerini incelediğimizde, listedeki bütün modellerin Qualcomm imzalı işlemcilere sahip olduğunu görmekteyiz. Tabii ki AnTuTu listelerinde Apple yapımı modeller karşımıza çıkmadığı için Android ile iPhone modellerini kıyaslamak zor. Fakat Andorid özelinde konuştuğumuz zaman, Qualcomm işlemcilerinin amiral gemisi yonga saeti tarafında zirvede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Qualcomm imzalı Snapdragon 8 Gen1 ve 8+ Gen1 işlemcilerinin şuanda en güçlü işlemci olduğunu biliyoruz. Henüz 8+ Gen1 işlemcisi yeni yeni gündemimize oturmuşken, serinin yeni güçlü işlemcisi 8 Gen2 hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. İşte tüm sızıntılar.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 Piyasanın En Güçlüsü Olacak!

İlk olarak söz konusu işlemcinin, bu yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. Zaten serinin önceki işlemcileri de, genellikle yıl sonunda doğru tanıtılıyor. Bu yüzden 8 Gen2 işlemcisinin de yine benzer tarihlerde karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Çin sosyal medya platformu Weibo’da Digital Chat Station kaynağının paylaşımlarına göre oldukça sıra dışı bir işlemci sıralaması bizleri karşılayacak. İddialara göre Snapdragon 8 Gen2 1+2+2+3 CPU yapılandırması ile kullanıcıların beğenisine sunulacak. Aynı zamanda kullanılacak çekirdekler de sızdırılmış durumda.

Snapdragon 8 Gen2

İddialara göre söz konusu yonga seti, bir adet Cortex-X3, iki adet Cortex-A720, iki adet A710 ve üç adet A510 çekirdekleri gelecek. Veya kod adlarına göre sıralayacak olursak, 1x Makalu-Elp, 2x Makalu, 2x Matterhorn ve 3x Klein-R1 çekirdeklerine sahip olacağı sızdırıldı.

Grafik tarafında ise Adreno 740 GPU’sunun kullanılacağı düşünülüyor. Bu yılın sonlarına doğru tanıtılacak bir işlemci olmasına rağmen, hakkında bazı bilgileri edindiğimizi söyleyebiliriz. Fakat kamera ve bağlantı tarafında destekleyeceği özellikler hakkında henüz ortaya çıkan bir detay bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde Qualcomm’un yeni yonga seti hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S23 Ultra 200 MP Kamera İle Gelecek!

>> Poco F4 5G Kanlı Canlı Görüntülendi: Performans Canavarı!