Küresel Çip Krizi Devam Edebilir: TSMC Olumsuz Konuştu

Küresel çip krizi

Küresel çip krizi ile ilgili yeni açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalara baktığımızda durumun hiç parlak olmadığını görüyoruz.

TSMC dünyanın en büyük çip üreticileri içerisinde yer alıyor. Bu nedenle şirketin alanda söylediği sözler büyük bir öneme sahip. Şirketin üst düzey yöneticileri içerisinde yer alan bir kişi kriz vurgusu yaptı. Bir süre daha çip krizinin teknoloji şirketlerinin peşinde olacağını söyledi. Bu durum muhtemelen fiyatlara da yansıyacak.

Konuyla ilgili konuşmalar yapan TSMC Teknoloji Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Y.J. Mii küresel krizin devam edeceğini belirtti. Ona göre bu krizin esas nedeni ise arz ve talep dengesizliği ile ilgili olacak. Bu ikili arasında ne yazık ki herhangi bir denge kurulamadı.

Küresel çip krizi endişenin kaynağı oldu

Yarı iletkenlere olan talebin sadece birkaç yıl içerisinde çok sert bir şekilde arttığı belirtildi. Global çip sıkıntısını doğrudan etkileyen bu durum, arz ve talep dengesizliğini körüklüyor. Ayrıca iletken levha üretimi ve şirketlerin tedarik etme yöntemlerinin artması yeni bazı krizlere neden oluyor.

Küresel çip krizi

Üretim her ne kadar olumlu gibi görünse bile aslında endişe kaynağı olabiliyor. Mesela eskiden ince ayar yaparak yeni nesil donanımlar elde etmek mümkündü. Şimdi ise bunun yerine çok daha karışık süreçler yaşanıyor. Büyük bir optik küçültme ile yeni işlemciler eskiden tasarlanabiliyordu. Şimdi ise her yeni işlemci nesli için transistör mimarisi ve malzemeleri üretmek gerekiyor.

Teknoloji ürünlerinde fiyatlar artabilir

2023 yılının başlarında çip endüstrisinin toparlanmaya başlayacağı Intel tarafından açıklanmıştı. Ancak TSMC böyle düşünmüyor. Her ne kadar yeni fabrikalar açılacak olsa bile yine de arz ve talep arasında denge oluşturmak son derece zorlu olacak.

Hiç kimse çip krizinin nereye doğru gideceğini tam olarak bilemiyor. Fakat bu krizin devam etmesi halinde teknoloji ürünlerinde fiyat artışları devam edecek gibi görünüyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy M33 Özellikleri Belli Oluyor. Yeni Çipset ve Devasa Pil!

>> Elon Musk, İnsan Beynine Çip Takmaya Hazırlanıyor, İlan Verildi!