En Fazla Satılan Elektrikli Araçlar Bakın Hangileri Oldu

Otomobil fiyatlarında bir yükseliş

En fazla satılan elektrikli araçlar belli oldu. Bu yıl bazı markaların biraz daha ön plana çıktığını görüyoruz. Peki hangi model ve marka elektrikli araç satışlarında daha fazla kazandı.

Elektrikli otomobil sektörü için çok büyük sıçrayışlar gerçekleşti. Tesla bu noktada büyük bir etkiye sahip. Elektrikli araçların yaygınlaşmasında önemli bir rol oynayan Tesla aynı zamanda birçok takipçiye sahip. Volkswagen, Mercedes Benz, BMW ve Hyundai gibi markalar elektrikli otomobil satışlarında rekor kırıyor.

2021 yılı raporlarına baktığımızda satış anlamında iyi bir yıl geçirildi. 2021 yılında toplam hibrit otomobil satışlarında yaklaşık olarak yüzde 108 seviyesinde artış gerçekleşti. Tam elektrikli otomobil modellerinde ise yine benzer bir yükselişin olduğunu görüyoruz. Özellikle Tesla model 3 rekor kırmayı başardı.

En fazla satılan elektrikli araçlar

Bu yılın en fazla satış yapılan elektrikli aracı Tesla Model 3 oldu. Yaklaşık olarak 500 bin 713 adet satış yapıldı. Piyasaya çıkış tarihi Temmuz 2017 olan bu araç rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Tesla Model Y ise en fazla satılan bir diğer araç olarak karşımıza çıktı. 410 bin 517 adet satıldı.

En fazla satılan elektrikli

Volkswagen ID.4 ise en fazla satılan bir diğer araç olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaya çıkış tarihi 2020 olan bu araçlar iyi miktarda satıldı. 121 bin 631 adet satışı gerçekleşti Li Xiang One bir diğer önemli araç oldu. 2019 yılında piyasaya çıkan bu araç 90 bin 491 adet satıldı.

Elektrikli araçlarda rekabet kızışıyor

Özellikle Çin merkezli otomotiv şirketleri elektrikli araçlara yöneliyor. Bu durum daha fazla rekabete neden oluyor. Tesla ABD merkezli bir marka ve onu geçebilecek şirketler genellikle Çin merkezli oluyor. Bu nedenle rekabetin çok büyük ölçüde arttığını söyleyebiliriz.

Bunu tıpkı Huawei mevzusunda olduğu gibi düşünebiliriz. Akıllı telefonların en büyük rakiplerinden bir tanesi aniden Huawei oldu. ABD bu markanın önünü kesti. Belki de elektrikli araçlarda benzer bir gelişme yaşanabilir.

İlgili Haberler:

>> Türkiye’de Otomobil Almak İyice Zorlaştı: Bakın Araştırmalar Neyi Gösteriyor

>> Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Tesla Yine Damgasını Vurdu (23 – 30 Ocak)