Ripple Davasında Sonuç Ne Oldu? Bu Karar Beklenmiyordu

Apple taciz iddiaları

Herkesin büyük bir merakla takip ettiği Ripple davasında sonuç ortaya çıktı. Açıkçası hiç kimse böyle bir kararın verilmesini beklemiyordu. İşte merak edilen tüm detaylar.

Ripple ile ilgili en son dönemlerde çok fazla iddia ortaya atıldığını görmüşsünüzdür. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yürütülen dava, bu iddiaları tek bir dosya halinde inceledi. İşin kısa bir özetini çıkaracak olursak bu kurum Ripple’ın altın gibi bir menkul kıymet olduğunu ve bunun belirtilmediğini söylüyor.

Bütün kripto paralar menkul kıymetler dışında görülüyor. Böylece ciddi bir vergi muafiyeti ortaya çıkıyor. Ancak bu kurum tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte Ripple için menkul kıymetler değil kararı çıkartılmaya gayret edildi. Eğer dava SEC lehine sonuçlanırsa Ripple çok ciddi değer kaybedecek.

Ripple davasında sonuç yavaş yavaş ortaya çıkıyor

Bundan kısa bir süre önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Bitcoin ile Ethereum için yine menkul kıymet damgası yapıştırmak istemişti. Ancak ne kadar ısrar etseler bile yine de dava düştü. Mahkeme tarafından bugün yine benzer bir dava görüldü. Ripple için çok ısrarlı bir şekilde menkul kıymet olduğu söylendi.

Ripple davasında sonuç

SEC 2019 yılında Bitcoin ve Ethereum için kaybettiği davayı büyük bir ihtimalle Ripple karşısında da kaybedecek. Bugün mahkeme tarafından hiçbir karar verilmedi. Duruşmanın ertelenmesi uygun görüldü. Ripple davasından sonuç böylece askıya alınmış oldu.

Ripple davasının kaybedilmesi kriptolar için tehlike yaratıyor

Bu kripto para birimi ile ilgili yaşanan mahkeme süreci tüm kripto para camiasını olumsuz yönde etkiliyor. Böyle bir dava karşısında mahkemelerin vereceği karar aynı zamanda tüm kripto dünyasını altüst edebilir. Mesela Ethereum ve Bitcoin ile ilgili dava yeniden başlayabilir.

Tüm bunlar olumsuz faktörler gibi görünmesine rağmen yine de durum oldukça pozitif diyebiliriz. En azından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu elinde güçlü kanıtlara sahip değil. Ripple davasında sonuç geldikçe sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Bitcoin ve Ethereum rekorlar kırdı! Neler oluyor orada? Artacak mı Azalacak mı? İşte Uzmanından Tahminler…

>> Global kripto para piyasaları küçülürken, Türkiye’deki işlem hacmi artıyor