Robotlara Gülmeyi Öğretmek Mümkün: Bilim İnsanları Yeni Bir Robot Geliştiriyor

ChatGPT hakkında veri hırsızlığı

Robotlara gülmeyi öğretmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Konuyla ilgili son derece önemli bir detay ortaya çıktı. Japonya’daki bilim insanları robotik alanda çığır açmak istiyor.

Her zaman için duygular büyük bir öneme sahip oldu. İnsanlığın birbirini daha fazla anlayabilmesi için duyguların büyük önem taşıdığını görüyoruz. Peki bu tür duyguları robotlara yüklemek gerçekten mümkün mü? Bununla ilgili Japon bilim insanları yeni bazı çalışmalara imza attı.

Normal şartlarda bir robotun insanları anlayarak gülmesi imkansız her ne kadar onlara çok fazla yetenek kazandırılsa bile yine de yapabildikleri dar kapsamda kalabiliyor. İnsanların onlara sunduğu girdiler ve bu girdiler ile ilgili ortaya çıkan hazır komutlar robotları şekillendiriyor.

Robotlara gülmeyi öğretmek için çalışıyorlar

Japon bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda yapay zekanın aslında gülmeyi öğrenebileceği ortaya çıktı. İnsanlardaki mizah algısını anlamak bu noktada robotlar için son derece kritik. Eğer robotlar insanlara ait olan mizah duygusuna ulaşabilirse işler çok daha fazla kolaylaşacak.

Robotlara gülmeyi öğretmek

Gülmeyi öğretmek isteyen bilim insanları robotların empatik tepki vermesini istiyor. Paylaşılan kahkaha isimli bir model geliştiren bilim insanları bunu robotlara uyarladı. Böylece robotların ne ölçüde güleceği bile belirlenebiliyor. Mesela kibar bir kıkırdama veya neşeli bir kahkaha robotlar tarafından gösterilebiliyor.

Yapay zeka henüz mizah konusunda zayıf

Erica isimli bir robot mizah anlayışı bakımından diğerlerinden biraz daha farklı. Japonlar tarafından geliştirilen bu robot empatik ve doğal tepkiler verebiliyor. Burada esas önemli olan ne tür girdilerin kullanıldığı. Bilim insanları çok fazla girdiye yer verdi. Robotlara gülmeyi öğretmek bu sayede kolaylaştı.

Her ne kadar yapay zeka hepimizi çok şaşırtacak işlere imza atsa bile yine de bazı konularda zayıf. Mesela yapay zeka henüz diyalog geliştiremiyor. Ayrıca mizah konusunda zayıf. Eğer insanlarla aynı şekilde empatik duygulara sahip olursa bu büyük bir devrim yaratacaktır.

İlgili Haberler:

>> Robot Çalışan Ajansı Dijitalleşmeyi Zirveye Çıkarmak İstiyor

>> Amazon, Robot Süpürge Üreticisi iRobot ‘u Satın Aldı!