Roller değişti! Exynos 2100 tam bir canavar olacak

Roller değişti! Exynos 2100 tam bir canavar olacak

exynos 2100
Google News Abone Ol

Samsung’un yakında tanıtacağı Exynos 2100 yonga seti, Snapdragon 875 yonga setinden daha iyi performans gösterecek. İşte detaylar. 

Samsung, piyasaya sürdüğü modellerinde, Amerika’da Qualcomm’un Snapdragon yonga setini kullanırken, Avrupa’da ise Exynos yonga setini kullanıyor. Bu duruma tüketiciler tarafından tepkiler gösterilmekteydi. Örneğin, Samsung’un Galaxy S20 Ultra modelinin Türkiye versiyonunda Exynos 990 yonga seti kullanılıyor. Amerika’da satışa sunulan versiyonunda ise Snapdragon 865 yonga seti kullanılıyor. Söz konusu iki yonga setinin sayısal performans değerleri karşılaştırıldığında ise, Exynos 990, Snapdragon 865 yonga setinin epey gerisinde kalıyor. Bu durumun farkında olan Samsung, bundan sonraki Exynos işlemcilerinde yeni teknoloji kullanarak çözüm bulmaya çalışıyordu.

Exynos, Snapdragon’dan daha iyi olacak

12 kasım 2020 tarihinde tanıtılan Exynos 1080 işlemcisinin AnTuTu puanlarının ortaya çıkmasıyla beraber, Snapdragon 865 yonga setinden daha iyi puan aldığı görülmekteydi. Artık Samsung’un Exynos işlemcisi Snapdragon halefinden daha güçlü olduğu için daha çok tercih edilen bir yonga seti olacak gibi görünüyor. Samsung’un Exynos 1080 işlemcisinin AnTuTu puanlarında Snapdragın 865’i geride bırakmasının ardında akıllarda bir soru oluştu. Bu soru, bir sonraki modellerde de bu Exynos üstünlüğünün devam edip etmeyeceğiydi. Sızıntılarıyla tanınan Ice Universe isimli Twitter kullanıcısı, yaptığı paylaşımda, Exynos 2100 yonga setinin, Snapdragon 875 işlemcisinden daha iyi olacağına kesin gözüyle baktığını açıkladı. Uzun süredir Samsung modellerinin Avrupa versiyonlarının Exynos işlemcilerinin Snapdragon yonga setlerinden geri kalmaktaydı. Artık bu devir son buldu ve Avrupa kullanıcılarının da yüzü güldü.

exynos 2100

Exynos 2100 işlemcisinin Snapdragon 875 ile aynı çekirdek konfigürasyonuna sahip olması bekleniyor. Exynos 2100’ün Snapdragon 875’den daha iyi performans göstereceği kesin değil. Fakat iki işlemci arasındaki performans eskisi kadar göze batmayacak. Her iki işlemcide de; bir adet Arm Cortex-X1, üç adet Cortex-A78 ve dört adet Cortex-A55 çekirdeği bulunacak. Bunların dışında; Exynos 2100, Mali-G78 grafik işlemcisi ile gelirken, Snapdragon 875, Adreno 660 grafik işlemcisi ile gelecek.

Exynos ve Snapdragon işlemcileri arasındaki devasa farkın, Exynos 1080 işlemcisi ile son bulmasıyla beraber, gözler, yakında tanıtılacak olan Exynos 2100 işlemcisine çevrildi. 2021 yılında piyasaya sürülecek amiral gemisi modellere güç verecek yeni işlemcinin, yakında tanıtılması bekleniyor.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S21 Ultra S Pen desteğiyle mi geliyor!

>> Samsung Galaxy A42 5G modelinin işlemcisi belli oldu!

 


CEVAP VER