Samsung 3 nm İşlemciler İçin Adımını Attı: Yakında Geliyor!

Samsung Exynos

Samsung 3 nm işlemcileri için çalışmalara başladı. Yakında Samsung modellerinde göreceğimiz işlemci hakkında işte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Bildiğiniz üzere Samsung tarafında 5 nm üretim sürecinden geçen işlemciler karşımıza çıkıyor. Özellikle piyasaya sürülen son Samsung modelinin Snapdragon 888 ve Exynos 2100 işlemcileri kullanılıyordu. Söz konusu iki işlemcinin de 5 nm üretim sürecinden geçtiğini belirtelim. 5 nm üretim sürecinden geçmesinin, transistörler arası mesafe farkından dolayı dezavantajlı olduğunu söyleyebiliriz. TSMC tarafından üretilen yonga setlerinin 5 nm üretim sürecinden geçtiğini biliyoruz. Fakat yakında piyasaya sürülecek Samsung modellerinde kullanılacak işlemcilerin 3 nm üretim sürecinden geçeceği iddia edildi. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Samsung 3 nm İşlemciler İçin Adımını Attı: Yakında Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde TSMC tarafından üretilecek yonga setlerinin nanometre bakımından yeni teknolojiler ile karşımıza çıkacağına dair iddialar ortaya atılmıştı. Sonunda bir kaynak tarafından yeni detaylar sızdırıldı. İddialara göre Samsung 3 nm üretim sürecinden geçecek işlemciler ile karşımıza çıkacak. Bu işlemci sayesinde %35 daha küçük bir alan kullanılacak. Aynı zamanda 5 nm işlemcilere göre %30 daha yüksek performans gösterecek. Bununla beraber güç tüketimi tarafında da %50 daha az güç tüketmesi bekleniyor.

Samsung 3 nm

Özellikle Samsung 3 nm üretim sürecine sahip işlemcilerin piyasaya sürülmesini en büyük avantajının, işlemci performansı olacağını söyleyebiliriz. Çünkü bir işlemcinin düşük nanometrelik bir üretim sürecinden geçmesinin, en temel avantajı, hem düşük güç tüketimi hem de enerji verimli olacaktır. Çünkü transistörler arası mesafe piyasadaki diğer işlemcilere göre daha kısa olduğu için işlemci daha az veri tüketecektir. Bu yüzden düşük nm işlemcilerin karşımıza çıkacak olması, her zaman daha iyi olacaktır.

Bazı kaynaklar tarafından önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek olan Samsung modellerinde ilk olarak 4 nanometre işlemcilerin karşımıza çıkacağı iddia ediliyor. İddialara göre 3 nm işlemciler 2023 yılı ve sonrasında üretilecek olan Samsung modellerinde kullanılacak. Bununla beraber sonraki yıllarda 2 nm işlemciler içinde önemli adımlar atılacaktır. Önümüzdeki günlerde Samsung tarafından piyasaya sürülecek modellerin 3 nm üretim sürecinden geçecek işlemcileri hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> ZTE Axon 40 Ultra Modeli İle Liderliğe Oynuyor!

>> Samsung Galaxy S23 Ön Kamerası İle Fark Yaratacak!