Rus Hava Saldırıları Android Cihazlar Tarafından Bildirilecek: Ukrayna’ya Tam Destek Mesajı

Google ve Apple

Rus hava saldırıları Android cihazlar tarafından kullanıcılara bildirilecek. Yaşanan savaş nedeniyle olası hava saldırıları kullanıcılarla paylaşılacak.

Günümüzde erken uyarı sistemleri büyük bir öneme sahip. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta ise bu durum çok daha önemli bir konuma yükseldi. Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google, resmi açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Android kullanıcıları bundan sonra hava saldırıları ile ilgili erken uyarı sisteminden yararlanacak.

Bir süredir Google tarafından denenen deprem uyarı sisteminin aynısı hava saldırıları için tercih edilecek. Ukrayna’da hayata geçirilen bu özellik ile birlikte savaşta sivil kayıp en aza indirilecek. Google bu özellik için Ukrayna hükümeti ile ortak bir çalışma yürütüyor.

Rus hava saldırıları Android cihazlar tarafından haber verilecek

Google üst düzey yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda ukraynalıların kendilerine güvenmeleri gerektiğini söylendi. Böylece onlara daha yararlı bir şekilde destek olunabilir. Şirketin üst düzey yöneticilerinden bir tanesi olan Dave Burke, Ukrayna’ya tam destek mesajı verdi.

Rus hava saldırıları Android

Özellikle sivil halkın en az zarar alması burada büyük bir önem taşıyor. Durumun farkında olan Google yeni sistemleri aktif hale getiriyor. Özelliğin kapsamının ilerleyen dönemlerde daha fazla genişleme ihtimali olduğu söyleniyor. Erken deprem uyarı sistemi ile aynı özelliğe sahip olacak olan bu sistem sivil ölümleri büyük oranda durduracak.

Google Play Store ile entegre edildi

Konu ile ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Google Play Store hizmetleri ile entegrasyon sağlandı. Google bu özelliğin Play Store desteği olan tüm cihazlarda kullanılabilir hale geldiğini belirtti. Aslına bakacak olursak bunlar kodlar üzerinden tespit edildi.

Ukrayna’da yaşayan vatandaşlar Google Play Store üzerinden bu hizmeti aktif bir şekilde kullanabilir. Fakat bu özelliğin şimdilik sadece Ukrayna vatandaşları tarafından kullanılabilir olduğu belirtildi. Önümüzdeki yıllarda başka savaş alanlarında bu özellik tercih edilebilir. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Sonunda iPhone 14 Android’in 5 Yıldır Kullandığı Teknolojiyi Kullanacak!

>> Kimler Daha Çok Para Harcıyor? Android Kullanıcıları Mı Yoksa iOS Kullanıcıları Mı?