Sağlık Bakanlığı Mutant Virüs Hakkında Uyardı: “Tehlikesini Bilmiyoruz”

İnsan genetiği değişim

Sağlık Bakanlığı mutant virüs ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu yeni virüs türünün ne tür etkiler sunacağı açıkçası pek bilmiyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

1 Mart 2021 tarihinden itibaren salgın kontrollü bir şekilde normalleşme sürecine alındı. Hem sağlık dünyası hem de sivil toplum kuruluşları konu ile alakalı yoğun tartışmalar yürüttü. Bazıları henüz çok erken olduğunu düşünürken kimileri ise esnafın halini hatırlattı. Gerçekten de karar vermesi son derece zorlu bir süreçti. Ancak hükümet konuyla ilgili kesin bir karar aldı.

Kısıtlamaların kaldırılmasından sonra tüm gözler verilere çevrildi. Bildiğiniz üzere verilerin net olarak ortaya çıkarılması için en az 2 hafta beklenmesi gerekiyor. Bu süreden sonra alınan sonuçlar genellikle doğru olarak kabul ediliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu daha var.

Sağlık Bakanlığı mutant virüs ile ilgili endişeli

Sağlık Bakanı Fahrettin koca tarafından yapılan açıklamalarda virüsün hayatımızdan çıkmadığı söylendi. Ayrıca bu yeni türün hem daha yaygın görülmesi hem de bulaştırıcılığının artması ihtimalini değerlendirdi. Ona göre vaka sayıları eskisinden çok daha hızlı bir şekilde tırmanabilir. Bu nedenle mutasyonda virüsün iyi takip edilmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı mutant virüs

Risk haritasının 15 günde bir yayınlanacağını söyleyen Fahrettin Koca; kırmızı, turuncu ve sarı renklere dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Tüm renklerin maviye dönüştürülmesinin önemli olduğunu belirtti. Bildiğiniz üzere mavi renk salgının kontrol altında olduğunu gösteriyor.

Aşının etkinlik oranı son derece yüksek

Sağlık Bakanı aynı zamanda aşı ile ilgili etkinlik açıklaması yaptı. Söylediklerine göre Çin’den getirtilen bu aşı yaklaşık olarak yüzde 83,5 oranında etkili. Yani bu tüm topluma yeteceği anlamına geliyor. Ayrıca hastanede yatış oranını engelleme ihtimali de son derece yüksek. Aşıların en azından insanları hastanelik olmaktan kurtaracağı düşünülüyor.

Bütün Türkiye’nin aşı ile tanışacağını ima eden Sağlık Bakanı bu konuda son derece hırslı. Ancak mutant virüs korkuları iyice pekiştiriyor. Peki siz mutasyonlu virüs ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> İstanbul Büyükşehir Belediyesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı Yayınlandı

>> WhatsApp Otomatik Silinen Fotoğraf Özelliği Getiriyor: Devrim Gibi Özellik