Koronavirüs Aşısı Ölümlere Sebep Oluyor Mu? Kötü Haberler Geliyor!

Aşı pasaportu çiplerle

Salgını bitirmesi planlanan Koronavirüs aşısı, ölümlere neden olmaya başladı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs, ne yazık ki 100 milyon civarında insana bulaştı. Üstelik hayatını kaybedenlerin sayısında da günden güne artış yaşanıyor. Bununla başa çıkmak için hükümetler birçok kısıtlamaya imza attı. Bunlar içerisinde akla hayale gelmeyecek kadar çok önlem var.

Her ne kadar kısıtlamalar, maske ve sosyal mesafe vaka sayılarında düşüş sağlasa bile kesin çözüm değil. Salgının kontrol altına alınması için aşı şart. Fakat öte yandan bu durum, aşının yan etkilerini görmezden gelmemiz gerektiği anlamını taşımıyor.

Koronavirüs aşısı ölümlere sebep oluyor açıklaması bakın nereden geldi

Dünyanın en tehlikeli virüslerinden bir tanesi olarak görülen Koronavirüs, aslında çok fazla öldürücü değil. Onu asıl tehlikeli yapan nokta aşırı derecede bulaşıcı olması. Sadece 1 yıl içerisinde 100 milyon kişiye bulaşması bunu kanıtlıyor.

Koronavirüs aşısı ölümlere sebep
Pfizer/BioNTech aşısı ise buna kesin çözüm bulabilecek türdendi. Bu aşılar son dönemlerde en etkili olanlar diye biliniyordu. Ancak Norveç’ten konuyla alakalı ilginç bir haber geldi. Ülkede bu aşılardan olan 23 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişilerden 13 tanesine otopsi yapıldı. Ortaya çıkan sonuçlar herşeyi açıklıyordu.

Otopsi sonuçlarında aşlılık ve bazı hastalıklar ölüm nedeni olarak gösterildi. Yani herkes için aynı etkiyi göstermiyor diyebiliriz. Bazı kesimlerde Koronavirüs aşısı ölümlere sebep olabiliyor. Yaşlıların metabolizması bizlerden çok daha düşük. Ayrıca bağışıklık sistemlerinde de yine aynı şekilde bazı zayıflıklar bulunuyor.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan açıklamalarda gençlerin aşı ile alakalı sorun yaşamadığı ifade edildi. Fakat yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar büyük tehlike altında. Avrupa İlaç Ajansı Başkanı Emer Cooke tarafından yapılan açıklamalarda, mRNA temelli aşıların bu tür problemler yaratabildiği söylendi. ABD’de de yine benzer alerjik yan etkiler olduğu görüldü.

Türkiye’de aşı olmaya başlanan şu günlerde yaşananlarla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs 3. Dalgası Gümbür Gümbür Geliyor: İşte Merak Edilen Detaylar

>> Türkiye’de Aşı Yapılacak Tarih Açıklandı: Ne Zaman Aşı Olmaya Başlıyoruz?