Siber Saldırılardan Korunmak Mümkün Mü? Evet Mümkün!

mobil uygulama kullanıcıları güvenlik

Siber saldırılardan korunmak son zamanların en önemli konuları arasında yer alıyor. Peki gerçekten de bilgisayar korsanlarından korunabilmek mümkün mü? İşte merak edilen bütün detaylar.

Siber saldırılar özellikle son dönemlerde çok ciddi bir artış gösterdi. Neredeyse önü bir türlü kesilmeyen bu tür saldırılara karşı korunmak tamamen sizin elinizde. Geçtiğimiz hafta Kitapyurdu web sitesine bile saldırı düzenlenmişti. Bu saldırı sonucunda birçok kişinin e-posta hesapları ve bazı şifreleri ele geçirildi. Bu haber siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Bilgisayar korsanları hesabınızı ele geçirdiğinde bununla alışveriş yapabiliyor ya da sizin herhangi bir sitede biriktirdiğiniz bonusları kullanarak haksız kazanç elde edebiliyor. Peki siber güvenlik alanında ne tür önlemler alınmalı?

Bütün siber saldırılardan korunmak mümkün

Yapılan saldırılara karşı bazı önlemler alarak korunmanız mümkün. Öncelikle almanız gereken ilk önlem her yerde aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanmamanızdır. Bu tür bilgileri tüm web sitelerinde aynı şekilde kullanırsanız saldırıya açık hale gelirsiniz. Böyle bir durumda bilgisayar korsanlarının sizi avlaması son derece kolaylaşır.

Siber saldırılardan korunmak

En çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise üyelik yaptığınız web sitelerinin güvenilir olmasına çok dikkat edin. Aksi halde tahmin edemeyeceğiniz sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda şifrenizi düzenli aralıklarla yenilemenizi öneriyoruz. Bütün siber saldırılardan korunmak istiyorsanız mutlaka şifrenizin en az 8 karakterden oluşmasına dikkat edin.

Şifreniz tahmin edilebilir olmamalı

Hackerlar bazen Brute Force denilen bir yöntem kullanıyor. Bu yöntem ile birlikte kullanıcı adınız ile şifreler milyonlarca kez sistem tarafından deneniyor. Farklı kombinasyonlar ile denenen şifreler uyarsa hesabınız ele geçiriliyor. Elbette çeşitli e-posta oltalama yöntemleri de mevcut. Fakat bilgisayar korsanları genellikle kısa yolları tercih ediyor.

Siber saldırılar sadece zayıf hesaplara yapılmıyor. Aklınıza gelebilecek bütün web sitelerinde saldırılar meydana gelebilir. Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız güvenilir web siteleri kullanmalı ve şifreniz zor olmalı. Peki sizce siber saldırılardan korunmak için daha başka ne yapılabilir?

İlgili Haberler:

>> Bahçeşehir Koleji, VMware Workspace ONE ile On Binlerce Tableti Tek Bir Merkezden Kontrol Yeteneğine Kavuştu!

>> Cyberpunk ve Witcher Kaynak Kodları Mezata Çıkabilir