Sinovac İkinci Doz Aşısı Yapılacak: Kimlere Öncelik Veriliyor!

Sinovac ikinci doz aşısı
Google News Abone Ol

Bugünlerde Sinovac ikinci doz aşısı yapılmak isteniyor. Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu Üyeleri ilk aşıları 13 Ocak’ta olmuştu. Peki şimdi kimlere öncelik verilecek.

Küresel çapta büyük bir hızla artış gösteren koronavirüs salgını için sürekli aşılar geliştiriliyor. Bu aşıların çok büyük bir bölümü yurt dışından getiriliyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok personel için bu aşılar uygulanıyor. Salgına karşı elimizdeki en büyük güç bu diyebiliriz. Sağlık Bakanlığı durumun farkında olduğu için aşı alımını artıracağını söyledi.

Çin’den gelen aşılar 2 doz şeklinde kullanılıyor. İlk uygulama yapıldıktan sonra ikincisi yaklaşık olarak 28 gün sonra uygulanıyor. Böylece aşının etki oranının artacağı düşünülüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu Üyeleri ikinci doz aşılar için nasıl bir yol ve yöntem izleyeceklerini anlattı.

Sinovac ikinci doz aşısı için yüksek risk grubuna öncelik verilecek

Hem Avrupa hem de Türkiye gibi ülkelere bakıldığında ölenlerin büyük çoğunluğunun yaşlı olduğu görülüyor. 65 yaş ve üstü için bu virüs çok daha tehlikeli hale geldi diyebiliriz. Üstelik Sadece Avrupa ve Türkiye için değil aynı zamanda Asya ve ABD gibi yerlerde de yine benzer tablo bizi karşılıyor.

Sinovac ikinci doz aşısı
Bu sebeplerden dolayı aşıların hızlı bir şekilde yapılması amaçlanıyor. Öncelik her ne kadar sağlık çalışanları olsa bile yine de 65 yaş ve üstü için hızlı bir şekilde aşılama yapılması amaçlanıyor. Böylece ölüm riski çok daha aşağılara çekilmiş olacak. Türkiye’de bugüne kadar 2 milyon 612 bin kişiye aşı yapıldı. Bunların neredeyse tamamı sağlık çalışanlarından oluşuyor.

Yeni bir yol takip edilebilir

Sağlık Bakanlığı aşılar ile ilgili yeni bir yol takip edilmesini önerebilir. Özellikle yaşlılar için tehlikenin giderek büyümesi onların biraz daha öncelik olmasını sağlayabilir. Yeni tip koronavirüs yaşlılarda çok daha ölümcül bir etkiye sahip.

Tüm bu sebeplerden dolayı aşı çalışmalarında sıra değişikliği tartışmaları giderek derinleşiyor. Sinovac ikinci doz aşısı muhtemelen daha farklı bir sıra ile uygulanacak.

İlgili Haberler:

>> Yeni Koronavirüs Dalgası Geliyor: Bilim İnsanları Uyardı!

>> Koronavirüs Aşıları Başarılı Olabilecek Mi? İşte Merak Edilen Etki Oranları


CEVAP VER