Cumhurbaşkanı Normalleşme Süreci Hakkında Açıklama Yapacak!

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar

Uzun bir süredir Cumhurbaşkanı normalleşme süreci hakkında konuşma yapması bekleniyordu. O gün neredeyse gelip çattı diyebiliriz. İşte merak edilen detaylar.

Pandemi süreci ile birlikte her kesim çok ciddi bir şekilde etkilendi. Özellikle cafe ve restoranlar bu alanda en fazla sorun yaşayan işletmeler oldu. Hatırlayacağınız üzere ülkenin bazı yerlerinde küçük bile olsa esnaflar eylem yapmıştı. Onlara göre salgının günah keçisi kendileri oldu. Hükümet konuyla alakalı acil toplantı kararı aldı.

Elbette pandemi sürecinden sadece cafe ve restaurant işletmeleri etkilendi demek haksızlık olur. Aynı zamanda eğitim sektörü çok derinden sorunlar yaşıyor. Mesela yüz yüze eğitim konusu bile büyük bir muamma haline geldi. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir açıklamaya göre geniş bir değerlendirme süreci yaşanacak.

Cumhurbaşkanı normalleşme süreci için ne söyledi

Yapılan açıklamalara göre Sağlık Bakanlığı’nın dinleneceği ifade edildi. Yani kabine toplantısı yapılacak ve bu kabine toplantısında Sağlık Bakanlığı’nın vereceği öneriler yol gösterici olacak. Böylece hem işletmeler ile alakalı hem de diğer konularda gerçek önlemler alınabilecek.

Cumhurbaşkanı normalleşme süreci

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Bizim bir Bilim Kurulumuz var, çalışmaları pazartesi kabinenin önüne gelecek. Biz de müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerde, ne durumda olduğunu orada Sağlık Bakanımız sunumunu yapacak. Sunumdan sonra da bizler ne gibi tedbirler alabiliriz. Lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, ne gibi adımlar atarız, otellere varıncaya kadar pazartesi günü kabine toplantısında alacak ve yapacağım açıklamada tüm halkıma ifade edeceğim.” ifadelerine yer verdi.

Orta yol bulmaya çalışacaklar

İnsanların restaurant ve kafelere gitmesi nedeniyle salgın daha fazla artış gösterebilir. Hem Sağlık Bakanlığı hem de diğer kurumlar konuyla ilgili ortak bir yol bulmaya çalışıyor. Böylece hem esnaf mağdur olmayacak hem de yasaklar kademe kademe kalkacak. Özellikle haftasonu yasakları konusunda geri adım atılması beklenmiyor.

Halkın büyük bir bölümü psikolojik açıdan yasakları daha fazla kaldırabilecek durumda değil. Tüm bu şartlar değerlendirilecek ve 1 Mart tarihinde yapılacak kabine toplantısı ile herşey netleşecek.

İlgili Haberler:

>> Vivo amiral gemisi katili iQOO Neo5, tanıtıma gün sayıyor

>> Sosyal Medya Hırsızlığı Gündeme Bomba Gibi Düştü: Dikkatli Olun!