Sony Discord Uygulamasına Microsoft Söylentileri Üzerine Yatırım Yaptı

Discord erişim problemi

Discord Sony tarafından gelen yatırım sonrası PlayStation Network’e entegre hale gelecek. Oyun iletişim yazılımına yapılan bu yatırımın Microsoft’un hamlesini takip ettiği tahmini var.

Sony Discord isimli popüler iletişim uygulamasına bir miktar yatırım yaptı. Özellikle bu haberin Microsoft’un Discord’u almak istediği haberlerini takip etmesi dikkat çekti. Ayrıca Discord için Epic Games ilgisi de haberlerde yer almıştı. Lakin Epic sonrasında kendi iletişim platformunu geliştirdiğini açıkladı. Discord, bu satın alma haberlerinin üstüne bunun yerine halka açılmayı tercih ettiklerini de söyledi.

Sony’nin başkanı Jim Ryan’ın açıklamasına göre Sony, Discord’un azınlık hisselerini almak için anlaşmaya vardı. Bunun sonucunda, Discord yazılımı PlayStation Network’e entegre bir hale gelecek. Jim Ryan bu ortaklığı şu ifadelerle dile getirdi:

“Amacımız Discord’u PlayStation deneyiminin bir parçası haline getirerek iki sistemi yaklaştırmak. Konsol ve mobil cihazlar arasında gelecek yıldan itibaren iletişimi sağlamayı planlıyoruz. Dostlarınızla, arkadaş gruplarınız ve topluluklarınızla bir araya gelmek, eğlenmek ve iletişim kurmak böylece çok daha kolay hale gelecek. Aynı şekilde birlite oyun oynamak da çok daha kolay olacak.”

Sony ile Discord arasındaki hisse satışının detayları belirsiz

Sony’nin artık azınlık hisse sahibi olduğu Discord üzerinde yaptığı yatırımın miktarı ve detayları açıklanmadı. Ancak, bu gelişmenin bize anlattığı şey açıklanan halka açılmanın oldukça erken gerçekleşeceği yönünde. Dış basında yer alan bilgiler Bethesda’ya 7.5 milyar dolar ödeyen Microsoft’un Discord’a bunun çok fazlasını teklif ettiği şeklindeydi. Bu Bethesda’nın manevi değeri bir yana oldukça mantıklı bir sayı. Discord çok yüksek kârlılığa sahip bir şirket olmasa da PC oyunculuğu için önemi hepimizin malumu.

Bununla birlikte, yazılımın PlayStation entegrasyonunun nasıl gelişeceğini de henüz bilmiyoruz. Ancak bilinen o ki bu anlaşma PC tarafını etkilemeyecek. Xbox tarafında ise Discord entegrasyonu oldukça zayıf. Xbox üzerinden oynadığınız oyunları durumunuzda paylaşabiliyorsunuz. Ayıraca üçüncü parti uygulamalarla da Discord’a erişebiliyorsunuz.

Şimdi ise PlayStation’ın Discord ile nasıl bir etkileşim içine gireceğini merakla bekliyoruz. Yakın gelecekte oyun içi görüşmeler için Discord’un çalışacağı kesin ama Ryan, hiçbir detayı açıklamadı. Discord, aylık 140 milyon aktif kullanıcıya sahip. Firmanın değeri ise en son 7 milyar dolar olarak açıklandı.

Diğer haberler:

>> YouTube Zaman Hedefli Yorum Özelliğini Getiriyor

>> Bitcoin ile Maaş Alan Futbolculara Ifunanyachi Achara da Dahil Oldu